אדריכלות בספרד, מהדיקטטורה דרך הדמוקרטיה אל הבלתי ידוע! אוגוסט- ספטמבר 2021

אדריכלות בספרד, מהדיקטטורה דרך הדמוקרטה אל הבלתי ידוע!

עם אדר’ אריאל ניומן בשידור ישיר מברצלונה

לכל ידידינו היקרים שוחרי המוסיקה והתרבות,

מזמינים אתכם הפעם לסדרה של 3 הרצאות חדשות ומרתקות עם אדריכל אריאל ניומן!

על הסדרה:

מסע היסטורי באדריכלות של הדמוקרטיה.
ספרד, מדינה שיוצאת מארבעים שנות דיכוי של משטר דיקטטורי בראשות הגנרל פרנקו באמצע שנות ה-70′, לשנות מעבר סוערות ולבסוף מעצבת את דמותה הלאומית והאדריכלית בתחילת שנות ה80′.

בהרצאות נעסוק במוזיאון לאמנות רומית במרידה, שנבנה על ידי רפאל מונאו בין השנים 1980-1986, כדוגמה מצויינת לתקופה שבין הזיכרון והמודרניות, בפרוייקט עיר האמנות והמדעים של ולנסיה, עבודתו של סנטיאגו קלטרווה, סמל האדריכלות האיקונית של המעבר בין המילניומים וב- Matadero de Madrid Rio, סמל לשלב של ההתחדשות וחוסר הוודאות שלאחר המשבר הכלכלי של 2008.

 

אדר’ אריאל ניומן בעל תואר שני באדריכלות ובינוי ערים מהטכניון בחיפה. נולד בארגנטינה וגדל בבאר שבע. במהלך הלימודים בילה שנה באוניברסיטת לייסטר באנגליה במסגרת תכנית שיתוף פעולה בין המוסדות. לאחר הלימודים עבד כאדריכל עצמאי באזור המרכז.

בשנת 2001 עבר לספרד, השלים תואר בהנדסת בנין ופתח חברה ליזמות נדל”ן, משנת 2008 משלב בין עבודתו כאדריכל לבין הדרכה כמדריך רשמי מטעם ממשלת קטלוניה. כיום מתגורר בברצלונה.

המטאדרו במדריד ריו שעיצבו מחדש אדר' פרנקו וואן טסלר

עיר האמנות והמדעים בולנסיה מאת סנטיאגו קלטרווה

המוזיאון לאמנות הרומית של מרידה מאת רפאל מונאו

הרצאה מס’ 1, יום חמישי 26 באוגוסט בשעה 19:00

המוזיאון לאמנות הרומית של מרידה- סמלי השינוי (1982-1996)

מוזיאון האמנות הרומית של מרידה מאת רפאל מונאו יכול לשמש מודל ל”שילוב של המשכיות וחדשנות”, הכולל את שנות נשיאותו של פליפה גונזאלס הסוציאליסטי וחגיגת המשחקים האולימפיים בברצלונה והאקספו בסביליה. בהשראת המאסטרים הגדולים הצליח הדור החדש של האדריכלים ליישב בין הזיכרון והמודרניות, לשחזר את הקלסיציזם ולשלב את ההקשר  עם הערך הסמלי בעיצוב ותכנון התשתיות העירוניות החדשות של ערים כמו ברצלונה, מדריד או סביליה.

 

הרצאה מס’ 2, יום חמישי 2 בספטמבר בשעה 19:00

עיר האמנות והמדעים בולנסיה- עידן המופעים הרהבתנים (1996-2004)

עידן האדריכלות המרהיבה, התקופה הכוללת את ממשלותיו של חוסה מריה אזנאר הימני ובו נרשמים הפרויקטים האדריכליים הגדולים, שהוקמו כסמלים אייקוניים ומונומנטליים, שחלקם בוצעו על ידי אדריכלים בעלי שם בינלאומי. עיר האמנות והמדעים מאת סנטיאגו קלטרווה, הגוגנהיים בבילבאו שתוכנן על ידי פרנק גרי או הקורסאל בסאן סבאסטיאן על ידי רפאל מונאו, שינו, לעתים קרובות באופן קיצוני, את הסביבה והנוף העירוני של הערים בדמות מבני ציבור כגון אודיטוריומים, מוזיאונים, בתי עירייה או אצטדיונים.

 

הרצאה מס’ 3, יום חמישי 9 בספטמבר בשעה 19:00

מטאדרו במדריד ריו- התחדשות וחוסר וודאות (2005-2019)

ניתן לאפיין את העשור האחרון של האדריכלות הספרדית כ”רכבת הרים”, מהאופוריה הכללית של השנים הראשונות ועד הנפילה שנגרמה מהמשבר הכלכלי של 2008. הניגוד בין הפרויקטים העירוניים של פורום ברצלונה בשנת 2004, אקספו 2008 בסראגוסה ומתחם התרבות מטאדרו במדריד ריו (2006-2012) ממחישים מגמה לעבר קיימות וביקורת עצמית. מפתח היצירה טמון בדור חדש של יוצרים המספקים פתרונות מכובדים וצנועים, מלאי דמיון ואופטימיים, למול הירידה בהשקעות הציבור ובצנע.

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי חמישי בשעה 19:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 17:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-4347213

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה למייל daniel.w@skygp.co.il בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

תאריכים: 26 באוגוסט+ 2,9 בספטמבר ימי חמישי ב 19:00

סגירת נגישות