ארצות הגשם העדין: מסע במרחב הקלטי- אוקטובר- נובמבר 2021

ארצות הגשם העדין: מסע במרחב הקלטי

עם יובל בן עמי- סופר ועיתונאי בשידור ישיר מדרום צרפת

לכל ידידינו היקרים חובבי התרבות והמוסיקה,

מזמינים אתכם ל3 הרצאות מרתקות בנושא: ארצות הגשם העדין: מסע במרחב הקלטי

הארצות הקלטיות הן מרחב ירוק, קסום ועשיר. הן קרובות אלינו יותר מפינות רבות של העולם, הן פיזית והן בנגישותן, כארצות דוברות אנגלית. בכל זאת הן מרוחקות, הפוכות מן המוכר לנו, צופנות סוד ומשוועות לפיענוח. הסידרה מעניקה מפגש עם העולם הקלטי על ביטוייו הרבים: גיאוגרפיה, היסטוריה, פוליטיקה, טבע, קולינריה, מוזיקה וספרות. המדריך והמטייל המנוסה יובל בן-עמי יקח אותנו, בליווי תמונות וסרטונים אל בין כוסות הוויסקי, הגבעות המכוסות עשב, צווחות השחפים וצלילי הכינור והגיטרה.

יובל בן עמי הוא סופר ועיתונאי, יליד ירושלים (1976) מתגורר היום בדרום צרפת. הוא מחברם של חמישה ספרי עיון ומסע, וכן של הרומנים ״ניפגש באמצע הדרך״ ו-״הקומדיה התל אביבית״. בן עמי מדריך תיירים מזה עשור, בין היתר עבור נשיונל ג׳יאוגרפיק בארץ, ועבור החברה הגיאוגרפית ובאופן עצמאי באירופה. כתבותיו מתפרסמות בעיתונים הארץ, כלכליסט וגלובס, וכמו כן במגזינים ובאתרים העוסקים במסע ובתיירות. יובל פעיל גם כמוזיקאי וכאמן רב-תחומי.

הרצאה מס’ 1, יום רביעי 20 באוקטובר בשעה 19:00

אירלנד: ארץ קסם וכאב

נפתח בהיכרות עם התרבות הקלטית בכלל ועם מפת האיים, ומשם ננוע הישר לקצה מערב: אל חופי אירלנד; אל מעגלי האבן שלה, אל הפאבים ואל ביצות הכפול. נכיר את המורשת המוזיקלית המשמחת של האי, את ההיסטוריה הדתית הייחודית שלו, ננסה לפענח את האמונה העתיקה בפיות שעדיין מתקיימת בו, ולהבין את התהפוכות שביגרו אותו ושינו אותו בעשורים האחרונים. נבין גם את סיפורה של צפון אירלנד, את המתח הדתי והפוליטי העמוק ונשמע – במיטב המסורת האירית – סיפורים מסמרי שיער.

 

הרצאה מס’ 2, יום רביעי 27 באוקטובר בשעה 19:00

סקוטלנד: שיאים בערפל

הנופים הדרמטיים ביותר באיים הבריטים הם נופי הרמות והאיים של סקוטלנד. מדוע הארץ הזאת ריקה כל כך? מה מפיקה האנושות מתיך ערפיליה? מי היו הפיקטים ומי היו הגאלים? איך הביסו הסקוטים את הרומאים ואת האנגלים ומדוע נקשר גורלה של ארצם בזה של אנגליה? מה מידת העצמאות של סקוטלנד כיום? כיצד לקרוא את מפת הוויסקי שלה, ומה לחפש במסע אליה? נלמד על המתח בין שתי עריה הגדולות של הארץ, גלאזגו ואדינבורו, השונות כל כך זו מזו, ונציץ בדרום הבלתי ידוע שלה: ארצות ״הגבול״ שמעטים זוכים להתרשם מהן.

 

הרצאה מס’ 1, יום רביעי 3 בנובמבר בשעה 19:00

ווילס ומעבר לה: הקלטים הבלתי צפויים

וויילס היא ניגוד מפתיע: מצד אחד ״האנגלית״ מבין כל הארצות הקלטיות. מנגד, מקום בו השתמרה השפה הקלטית העתיקה כשפה חיה טוב מבכל מקום אחר. נגלה את נפלאותיה ואז נפליג ממנה לפינות אחרות של האיים ושל אירופה בכלל שתרבות וזהות קלטית השתמרו בהן: אייל אוב מן, קורנוול, ברטאן שבצרפת וגליסיה שבספרד. נגלה את אנגליה כמרחב קלטי ונבין כיצד מתקיימת בה ההוויה העשירה של שכנותיה, ונפליג אפילו אל מעבר לאוקיאנוס. נסכם במבט לאחור על המכנים המשותפים שנגלו לנו, במבט לעתיד ובשיר פרידה כמובן.

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי רביעי בשעה 19:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 17:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-4347213

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה למייל daniel.w@skygp.co.il בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

סגירת נגישות