דידי ברידג’ווטר

אני מזמין אתכם לביקור בעולמה של הזמרת האמריקאית די די ברידג’ווטר שנחשבת בעיני רבים לאחת מהזמרות הגדולות בג’אז העכשווי.

דידי ברידג'ווטר

האזינו לקטע Dear Ella מתוך דיסק הוקרה לאלה פיצג’רלד (1998 זכיה בגראמי) שעבד אצלי הרבה מאוד כי זה אלבום בו די די שרה מעולה ונותנת תחושה של המשכיות אחרי עידן הזמרות הגדולות (בילי הולידיי, אלה פיצג’רלד, שרה ווהן ואחרות). אני מניח שאתם קצת סקרנים לדעת מי מנגן בגיטרה…זהו קני בורל שניגן עם רבים מגדולי הג’אז כגון ג’ון קולטריין, דונלד בירד, טומי פלנגן ורבים אחרים.

החלטתי לשתף אתכם גם בביצוע הענק הזה (שירה ועיבוד מעולים) של Mack The Knife שיש בו חיבור בין מסורת הסווינג וג’אז עכשווי יותר. (מאותו אלבום הוקרה לאלה).

אני מקווה שאחרי שטעמתם משני קטעים ששרה ברידג’ווטר אולי תרצו קצת להכיר את הרקע שלה.

אבל…רק רגע…עד עכשיו האזנו לה אבל מה לגבי לראות אותה רגע ביוטיוב בהופעה…

 

כן, די די ברידג’ווטר בהופעה זו חוויה אחרת לגמרי…LIVE  ים של סול שזור ג’אז…שמחה רבה 🙂

דידי ברידג'ווטר

אז מי היא די די ברידג’ווטר?

די די ברידג’ווטר כמו ענקי ג’אז אחרים לפניה (לואי ארמסטרונג, דיזי גילספי ואחרים) היא קודם כל שגרירה של אומנות הג’אז. אם אני מזכיר את התפקיד הלא רשמי שלה, אז יש לה גם תפקיד רשמי יותר של שגרירת האו”ם בנושאי אוכל וחקלאות.

לאורך קריירה מרשימה ביותר היא הופיעה בכל היבשות והפסטיבלים ואף זכתה שלוש פעמים בפרס הגראמי (singer – song writer) ודרך אגב היתה מועמדת שבע פעמים.

 

 

די די נולדה ב-1950 בשם Denise Eileen Garrett בעיר ממפיס שבטנסי וגדלה כקתולית בעיירה במישיגן.  אביה היה חצוצרן ולימד בבית ספר תיכון. בגיל 16 היא היתה חברה דידי ברידג'ווטרבהרכב רוק – רית’ם אנד בלוז והחלה את הקריירה שלה. גם בימינו היא אינה מנותקת מהסטייל בו החלה את דרכה.

בגיל 18 החלה ללמוד באוניברסיטת משיגן ואחר כך באוניברסיטת אילינוי (שומעים עליה שלצד הנשמה יש שם הרבה ידע והבנה).

ב-1970 הכירה את חצוצרן הג’אז ססיל ברידג’ווטר והם התחתנו (1971-1975).

אפרופו חתונות אז בואו כבר נסיים עם הרשימה : ב-1977 התחתנה עם גילברט מוזס וחיו יחד עד 1985. ב-1991 התחתנה עם ז’אן מארי דורנד (עד 2010). היא איננה המוסיקאית הראשונה שמתחתנת כמה פעמים. קיימת תופעה בקרב מוסיקאים שמבצעים הרבה סיבובי הופעות להתחתן כמה פעמים. אולי בהזדמנות ארחיב בנוגע לנושא זה. רק בקצרה אומר שסיבובי הופעות מובילים למפגשים עם הרבה בני אדם (קהל, מוסיקאים, אנשי עסקים מהתעשייה ועוד) וחלק מהמפגשים עשויים לשנות את מסלול חייו של המוסיקאי.

דידי ברידג'ווטר

דידי ברידג’ווטר בתפקיד בילי הולידי

הקריירה של די די התפתחה יפה מאוד. ב-73 הופיעה בפסטיבל מונטריי ומשם הדרך לתהילה היתה קצרה יחסית. הופעות עם סוני רולינס, ראהסאן רולנד קירק, דקסטר גורדון, מקס רואץ’ ואחרים תרמו לכך.

ב-1975 זכתה בפרס טוני  וב-1976 זכתה בגראמי הראשון שלה.

אחרי סיבוב הופעת מוצלח בצרפת (1984) היא החליטה לעבור לגור בפריס ב-1986.

בפריס היא עסקה גם במוזיקלס כגון ליידי דיי אך ניתן לראות שב-1990 כבר שילבה חזרה את המוסיקה האהובה ביותר עליה…ג’אז.

בצילום זה היא בתפקיד בילי הולידיי במחזמר.

היא הקליטה אלבום הוקרה לפסנתרן והמלחין הורס סילבר Love and Peace 1994 בו ביצעה בין השאר את הקטע הנפלא Pretty Eyes שהלחין הורס סילבר.

דידי ברידג'ווטר

היא המשיכה להופיע על בסיס קבוע בפסטיבלים, תוכניות טלוויזיה ורדיו ואף ביקרה בישראל.

———————————————————————————————————–

אחד הדברים הבולטים ביותר אצל די די ברידג’ווטר זו יכולתה לתקשר עם הקהל ולרגש עד מאוד. היא שרה מדויק להפליא, בעלת מנעד נעים מאוד לאוזן והיא משחקת את חיי הג’אז והסול על הבמה.

די די היא זמרת שנהנית לבצע פרשנויות אישיות לסטנדרטים ולרוב יש בהרכבים שלה עיבודים מרשימים ביותר מכל היבט (צורני, מלודי, הרמוני, קצבי וכו). היא מופיעה עם כל מיני הרכבים החל מהרכבי קומבו אינטימיים (רביעייה או חמישייה) לעיתים הרכב יותר גדול וגם עם ביג בנדים.

די די היא מהזמרות שכן ממשיכות את דרכן של אלה ושרה אלתורי סקאט. היא מאוד מקצועית באלתור ומתפקדת כמו כלי נגינה/נשיפה. לעיתים

דידי ברידג'ווטר

היא ממציאה מילים במקום, בהשראת אלה פיצג’רלד. ראוי לציין שבהרכבים החדשים יותר של די די מנגנים מיטב נגני הג’אז של הדור הצעיר בארה”ב או באירופה. למשל בקטע הבא (שמות הנגנים ביוטיוב) וזו גם  דוגמא טובה לכך שהיא משחקת כל מילה ומילה.

———————————————————————————————————–

בין ה-26 ביוני ל-3 ביולי מתקיים פסטיבל הג’אז באסקונה בשוויץ  והוא סוג של שחזור של המוסיקה של ניו אורלינס עם מגוון רב של הרכבים צבעוניים.

בין השאר תופיע די די ברידג’ווטר ותתן את כל יכולותיה כרגיל ואת האהבה שלה למוסיקה 🙂

ממני רז סקלס

לחצו כאן כדי לקרוא על החבילה שמציעה לכם חברת “שמים הפקות בינלאומיות”.

ראו מהן נסיעות התוכן הבאות שלנו – לחצו כאן

locksmith

סגירת נגישות