המסע בעקבות באך – כריסטמס- דצמבר- 2023

טיול מאורגן באך דצמבר 2018

המסע בעקבות באך 12 – 20 בדצמבר 2023

טיול תוכן מרתק בעקבות המלחין אשר כבש את דפי ההיסטוריה
מסע למקומות ולאירועים אשר שינו את פני ההיסטוריה של המוסיקה הקלאסית

Weimar / Eisenach / Arnstadt / Leipzig / Koethen / Potsdam / Berlin

ליווי והדרכה ומוזיקלית: דוד ויצטום

יום שלישי, 12.12.2023 – ויימאר

נמריא בטיסת בוקר ישירה של חברת אל על לברלין.

נגיע לעיר Weimar, בה נשהה במלון Elephant חמישה כוכבים דלקס הממוקם בכיכר העיר. את המסע נפתח בוויימאר, אחת מערי התרבות החשובות והיפות באירופה. בירת התרבות הגרמנית הקלאסית, מרכז אומנות, מוסיקה ואדריכלות, שבה התגוררו ענקי הרוח הסופרים גתה ושילר, וגדולי המוסיקאים באך, בטהובן וליסט. שם חי באך בצעירותו. אנו חוזרים אל המסע המוזיקאלי והגיאוגרפי בעקבות יוהן סבסטיאן באך, נצר גאוני למשפחה מוזיקלית שפעלה באזורה המזרחי של גרמניה משך מאות שנים.

את אחר הצהרים נבלה בהאזנה להרצאת מבוא מאת דוד ויצטום בנושא: עולמו ואמונתו של יוהן סבסטיאן באך – מהמהפכה הדתית של מרטין לותר עד לשיא תקופת הבארוק בגרמניה.

לאחר מכן נאכל ארוחת ערב במסעדת המלון Salon Carl August.

צילום Sergey Galyonkin

שוק חג המולד בברלין // צילום: Sergey Galyonkin

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון (חובה)

איך שמעת על הנסיעה? (חובה)

נושא:

יום רביעי, 13.12.2023 – ויימאר / אייזנאך

סיור בעיר Eisenach

סיור ב-Bach House בית הולדתו של באך, אשר משמש אחד המוזיאונים החשובים על חייו ועבודתו של המלחין. נאזין לצלילים שמימיים של כלים עתיקים בהדגמה חיה וכן נלמד על תולדות משפחת באך הענפה ומקורות ההשראה המוסיקלית של המלחין.

באולם המוזיאון נשמע הדגמה מוזיקאלית לצד הרצאה על כלי הנגינה – צ’מבלו, קלוויקורד, עוגב קטן, שהיו במשכנו של באך – וזאת, בביתו המקורי של המלחין, שהפך למוזיאון המושך אל העיירה הצנועה עולים לרגל מן העולם כולו.
נבקר בטירת Wartburg המפורסמת בשל “מלחמת הזמרים” אשר נערכה בה במאה ה-12, גם תרגום התנ”ך והברית החדשה לגרמנית נערך כאן ע”י מרתין לותר, וכן ביצוע הבכורה של האופרה טנהויזר מאת וגנר.

ארוחה במלון Salon Carl August

בערב נשמע קונצרט ראשון מיצירות באך Mostly Bach – קונצרט קאמרי וקולי.

Lars Conrad בריטון

Luzia Ernst מצו סופרן (צילום: לנה פוגל)

יום שישי, 15.12.2023 – ויימאר / לייפציג

בבוקר הליכה נינוחה בסמטאותיה של ויימאר. לאחר הפסקת קפה נחתום את ביקורנו בויימאר ונצא לעיר לייפציג, שם נתגורר במלון Steigenberger Grandhotel Handelshof, חמישה כוכבים דלקס, הנמצא בכיכר העיר, ובמרכז הכריסטמס מרקט של לייפציג.

גולת הכותרת במסע שלנו היא העיר לייפציג, שבה פעל באך משך 27 שנות חייו האחרונות, וכאן הלחין את רוב יצירותיו הגדולות, במיוחד מוזיקה קולית וכנסייתית: הפסיונים, הקנטטות, המיסות, האורטוריות והמגניפיקט. אנו מגיעים לעיר הומה אדם, ועמוסה בשווקי חג המולד, צבעים, ריחות וצלילים.

אחה”צ ארוחה משותפת במסעדה.

בערב נאזין לאורטוריית חג המולד בביצוע מקהלת הילדים של באך – ה”תומאנר”, עם תזמורת ה”גוונדהאוז” המפורסמת, בכנסייה העצומה שבה באך פעל, הכנסייה על שם תומאס הקדוש, במרכז העיר.

יום חמישי, 14.12.2023 – ויימאר / ארנשטט

בדרכנו אל ילדותו ובחרותו של יוהן סבסטיאן נגיע לעיר הקטנה ארנשטט, בה קיבל באך הגאון את משרתו הראשונה וכאן כתב את יצירתו המפורסמת “טוקטה ופוגה” ברה מינור לעוגב. נתחיל את הביקור המודרך בעיירה בטירה בה נמצאים מוזיאון באך, מוזיאון המיניאטורות המפורסם “מון פליזיר” ולאחר מכן נמשיך לכנסיית באך ונאזין לקונצרט לעוגב בכנסיה שם פעל באך עצמו – ובנגינת העוגב של באך, שנשמר בכנסייה לצד עוגב חדיש ועצום ממדים: Jörg Fritz Reddin, יורשו של באך כנגן העוגב בכנסיה, ישמיע שורה של “קוראל-פרלודים” מאת באך, יצירות קצרות המתבססות על מנגינות ליטורגיות נוצריות, לצד אילתור – ממש כשם שעשה באך כ 300 לפניו.

אחה”צ הרצאה מס’ 2  של דוד ויצטום: המוסיקה של באך – בין חדשנות חילונית לבין המסורת הכנסייתית: באך כממשיך ובה בעת כקורא תיגר על תקופתו.

אולם המראות בקתן

יום שבת, 16.12.2023 – לייפציג / קתן

נגיע גם לעיר הקטנה קתן, שם בילה באך עם רעייתו הראשונה מריה ברברה חמש שנים מאושרות – ויצר את יצירותיו הכליות האלמותיות. אחרי סיור מודרך וקסום באולם הקונצרטים המלכותי “אולם המראות” המארח נגנים והקלטות מן העולם כולו נגיע לכנסייה הגדולה בעיר. שם נשמע מקרוב – ואף נוכל לחזות – ברסיטל נוסף לעוגב, כמה מהטוקטות והפרלודים לכלי – בביצועה של הנגנית הממונה על הכנסיה בקתן.

משם ניסע ללייפציג המתפארת גם בתושב מפורסם אחר, לצד באך – פליקס מנדלסון, שניצח בזמנו על תזמורת הגוונדהאוז וחילץ מתהום הנשייה את יצירת הענק של באך – ה”מתאוס פסיון”, יותר ממאה שנם לאחר שבוצעה בלייפציג בניצוחו של באך. גם ביתו הפך למוזיאון, המארח בקביעות קונצרטים ורסיטלים.

יום זה הוא יום העוגב, שכן, אחה”צ, באולם המפואר של הגוונדהאוז, במרכז העיר, נשמע רסיטל לעוגב בביצוע מיכאל שונהייט, שמרכזו הפעם יהיה מוזיקה רומנטית שנכתבה ל”מלך הכלים” העצום המתנוסס במרכז הבמה. ודאי שכל המלחינים אחרי באך הושפעו ממנו עמוקות – אך הוסיפו לרפרטואר צלילים מתקופות יצירתם שלהם.

יום ראשון, 17.12.2023 – לייפציג

בבוקר הרצאה מס’ 3 של דוד ויצטום: המורשת של באך – היצירות האוניברסליות האחרונות וההמשכיות: באך כמורה הדרך הגדול של המוסיקאים, מימיו ועד היום.

מרכז העיר המרשים של לייפציג עם הכריסמס מרקט המקושט לחג, יהיה מוקד שהייתנו היום. נערוך סיור מודרך במוזיאון ובארכיון המרכזי העולמי של באך.

ארוחת צהריים משותפת במסעדה.

בערב צפייה באופרה חליל הקסם – אנו נפרדים מבאך בעירו לייפציג, ומגיעים לבית האופרה הממוקם מול בניין ה”גוונדהאוז” – לצפות באופרה האחרונה, והמדהימה, מאת מוצרט, בהפקה חדשה של בית האופרה המפורסם. “חליל הקסם”, הלהיט האופראי האולטימטיבי, כישף מתמיד ילדים ומבוגרים, חובבים ומומחים למוצרט בכל התקופות והיבשות – אופרה אודות כוחה המאגי של המוזיקה לגבור על כוחות האופל, הרשע והדיכוי בכל מקום.

יום שני, 18.12.2023 – פוטסדאם / ברלין

נסיעה לעיר פוטסדאם לביקור בארמון החדש וגני Sansoucci עוצרי הנשימה שסביבו.

ארמון המלך פרידריך הגדול – פוטסדאם –  באך ביקר בארמונו של המלך הפרוסי כאשר נולד ילד שני לבנו, קרל פיליפ עמנואל, שם שימש כנגן בחצרו של המלך. פרידריך היה חובב מוזיקה שאף הלחין יצירות לחליל, וביקש לשמוע את נגינתו של באך בעת הביקור. לכבודו הלחין באך את “המנחה המוזיקאלית”. אנו נבקר בארמון הגדול השוכן בלב הגנים המלכותיים בשולי העיר פוטסדאם, בדרכנו לברלין, המקושטת כולה לקראת חג המולד למלוננו המרכזי והמפואר Marriott Berlin Potsdamer Platz.

בערב נצפה באופרה “אורפיאוס בשאול”, ב”קומישה אופר” בברלין. המסע שלנו, שהחל ביוהן סבסטיאן באך, מסתיים בז’אק אופנבאך! וזו היצירה הפופולארית ביותר בכל רפרטואר האופרות הקלילות שיצר הצ’לן והמלחין היהודי הגרמני יעקב אברשט, לפני ששינה את שמו כדי להצליח על הבימה הצרפתית. לא רק ריקוד הקאן-קאן המפורסם מככב באופרה המשעשעת והסאטירית המבריקה הזאת, אלא שוב – כמו ב”חליל הקסם” – מדובר בחגיגה המהללת את כוחה המקסים של המוזיקה – באמצעות דמותו המיתולוגית של מכשף הצלילים – הלא הוא אורפיאוס, המבקש להציל את אהובתו מאימיי השאול.

יום שלישי, 19.12.2023 – ברלין

סיור פנורמי מודרך בעברית בברלין.

ארוחת ערב משותפת מסכמת במסעדה

יום רביעי, 20.12.2023 – ברלין / ישראל

נמריא בטיסת בוקר ישירה של חברת אל על לישראל לשדה התעופה בן גוריון. נחיתה בישראל בשעות אחה”צ המוקדמות.

*הזכות לשינויים שמורה למארגנים.

*אנחנו מפעם לפעם מעדכנים את תוכנית הנסיעה והיות שיש דברים שאינם תלויים בנו, אנו מתחייבים להודיעכם על שינויים מהותיים ברגע שהם קורים.

שוק חג המולד בברלין (צילום: ארליד ואגן)

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

*הזכות לשינויים שמורה. קיום האירוע בהתאם להוראות משרד הבריאות.

 

מה כלול במחיר הנסיעה

 • טיסות ישירות בחברת אל על לברלין וחזרה
 • אוטובוס תיירים מפואר צמוד לקבוצה ככל הנדרש
 • בתי מלון 5 כוכבים על בסיס B&B
 • מלווה לקבוצה מטעם חברת שמים הפקות בינלאומיות
 • הדרכה צמודה של דוד ויצטום
 • כניסות לכל האתרים, ארמונות, מוזיאונים
 • קונצרטים / מופעים
 • 5 ארוחות משותפות
 • מערכת שמע אישית
 • שירותי סבלות במלונות
 • טיפים לנותני שירות
 • המחיר ליחיד בחדר זוגי (לבד בחדר) – 4,696 יורו
 • המחיר לזוג – 7,485 יורו

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון (חובה)

איך שמעת על הנסיעה? (חובה)

נושא:

סגירת נגישות