המסע בעקבות באך – 12-20 ביוני 2023

טיול תוכן מרתק בעקבות המלחין הנצחי והגדול מכולם

מסע לאתרים ולאירועים ששינו את ההיסטוריה ואת המוסיקה הקלאסית

                      Weimar / Eisenach / Arnstadt / Leipzig / Koethen / Potsdam / Berlin

תאריכי הנסיעה: 20 – 12 ביוני 2023

ליווי והדרכה ומוסיקלית: דוד ויצטום

יום שני 12 ביוני 2023 – ויימאר

נמריא בטיסת אל על ישירה וסדירה לברלין בבוקר. נגיע לעיר ויימאר, בה נשהה 2 לילות במלון Grand Hotel Russischer Hof – ארבעה כוכבים סופיריור, הממוקם במרכז העיר.

העיר הקטנה והעתיקה ויימאר הינה אחת מבירות התרבות החשובות והיפות באירופה. מרכז אמנות, מוסיקה ואדריכלות שבה התגוררו ענקי הרוח, הסופרים גתה ושילר, וגדולי המוסיקאים – בהם באך ופרנץ ליסט.

אחה”צ נאזין להרצאת מבוא מאת דוד ויצטום בספריית המלון, שבה שהה וכתב גם הסופר הגדול תומאס מאן

בנושא: עולמו ואמונתו של יוהן סבסטיאן באך – מהמהפכה הדתית של מרטין לותר עד לשיא תקופת הבארוק בגרמניה.

לאחר ההרצאה נסעד ארוחת ערב במלון.

יום שלישי 13 ביוני 2023 – ויימאר / אייזנאך / ארנשטאט

בבוקר נסייר בעיר אייזנך, עיר הולדתו של יוהן סבסטיאן באך, שבה לימד גם מרטין לותר, מייסד הפרוטסטנטיזם בגרמניה. נעלה אל טירת וורטבורג המתנוססת מעל העיר, מבצר עתיק יומין מן המאה ה11, שהתפרסם כבר בימי הביניים בשל “מלחמת הזמרים” שנערכה בו במאה ה-12. שם תרגם מרטין לותר, במסתור מרדיפת הקיסר והאפיפיור, את הברית החדשה לשפה גרמנית, ובאולם האגדי המרכזי של הטירה התקיים ביצוע הבכורה של האופרה “טנהויזר” מאת וגנר.

לאחר מנוחה קצרה וכוס קפה איכותי, נמשיך אל בית הולדתו של באך, המשמש כיום אחד המוזיאונים החשובים המתארים את חייו ועבודתו של המלחין. נאזין ל“קונצרט טעימות” בכלי הנגינה שהיו בביתו – צ’מבלו, קלוויקורד ואורגן, לצלילים שמימיים של כלים עתיקים בהדגמה חיה וכן נלמד על תולדות משפחת באך הענפה ומקורות ההשראה המוסיקלית של המלחין.

נמשיך לעיר הסמוכה ארנשטט: כאן קיבל באך הצעיר את משרתו הראשונה כנגן עוגב, וכאן כתב את יצירתו המפורסמת לכלי הנשגב – “טוקטה ופוגה” ברה מינור, שזכתה לאינספור ביצועים וגרסאות.

שם נאזין לרסיטל לעוגב בכנסייה שבה פעל באך עצמו, כשהנגן Jörg Reddin הוא למעשה, יורשו של באך בתפקיד. זאת לצד ביקור בארמון העיר, שגם הוא מקדיש חלק נכבד מאוספיו לבן העיר הדגול.

נחזור לעיר ויימאר ובערב ארוחה משותפת במסעדה.

המסע בעקבות באך – עם דוד ויצטום. אל תחמיצו! השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון (חובה)

איך שמעת על הנסיעה? (חובה)

נושא:

יום רביעי 14 ביוני 2023 – ויימאר / לייפציג

בבוקר נאזין להרצאה מס’ 2 של דוד ויצטום במלון: המוסיקה של באך – בין חדשנות חילונית לבין המסורת הכנסייתית: באך כממשיך ובה בעת כקורא תיגר על תקופתו.

אחר כך סיור קצר בויימאר עם דוד ויצטום.

יציאה לעיר לייפציג. מרכז המסע שלנו הוא העיר לייפציג, שבה פעל באך במשך 27 שנות חייו האחרונות, וכאן הלחין את רוב יצירותיו הגדולות, במיוחד מוסיקה קולית וכנסייתית: הפסיונים, הקנטטות, המיסות, האורטוריות והמגניפיקט. אנו מגיעים לעיר החוגגת מדי שנה את פסטיבל באך המציע עשרות קונצרטים ומופעים, עם מבצעים אורחים מהשורה הראשונה – הנוהרים לליפציג מרחבי העולם, ואנו נצטרף אל העולים לרגל.

בעיר לייפציג נשהה 4 לילות במלון 5 כוכבים דלקס Handelshof Steigenberger Grandhotel, המלון המפואר ביותר בלייפציג שנמצא בלב ליבה של העיר העתיקה, במרחק הליכה קצר מכל האתרים המרכזיים.

לייפציג, תחנתו הארוכה ביותר והאחרונה של באך, היא אחת מבירות התרבות האירופיות הזוכות בשנים האחרונות לעדנה ופריחה. לייפציג הייתה מתמיד עיר מסחר שוקקת, מרכז לירידים ותערוכות – והיום, לאחר שהתאוששה משנות ההזנחה בעידן חלוקת גרמניה, היא מרכז תרבות, אקדמיה ואמנות, אבן שואבת לצעירים ולאמנים – תחרות של ממש לברלין.

ארוחה משותפת במסעדה.

בערב נאזין לקנטטות ויימאר מאת באך בביצוע האנסמבל הגרמני הנודע אמרקורד בכנסיית ניקולאי

– שם פעל באך במקביל לתפקידיו בכנסיית תומס – לקונצרט קולי בליווי כלי,  מבחר מן הקנטטות שהלחין באך בתקופת עבודתו בויימאר. הוא לא שבע נחת ממעסיקיו – אך המוסיקה שלו מתקופה זו מדהימה: היא רוויה ברגשות מופנמים, בצד ניסיונות מוסיקליים חדשניים – והישענות על יסודות מתקופות מוקדמות יותר של הבארוק הגרמני.

האנסמבל הגרמני הנודע אמרקורד (צילום: אן הורנמן)

יום חמישי 15 ביוני 2023 – לייפציג

בבוקר נצא לסיור מודרך בארכיון העולמי ומוזיאון באך.

כנסיית תומס: מן הבארוק הגרמני עד הרומנטיקה: בערב נגיע לכנסיית תומס הקדוש רבת ההוד, לשמוע קונצרט ובו מחרוזת יצירות דתיות לעוגב, מקהלת הנערים הידועה Thomanerchor Leipzig, סולנים ותזמורת, מאת באך – אך גם פרי עטם של מלחינים אחרים שמקורם במסורת הצפון גרמנית הכבירה שהחלה מאות שנים לפני יוהן סבסטיאן והיא נמשכת, למעשה, עד היום: היצירות הן מאת היינריך שיץ, יוהן הרמן שיין, באך, כמובן – אך גם פליקס מנדלסון, המלחין שגילה את באך לעולם הרחב כמעט מאה שנים לאחר מותו, והרבה ללכת בעקבותיו במוסיקה שהלחין – מן האורטוריות ועד למוסיקה הכנסייתית שנשמע.

מקהלת הנערים תומאסנקור (צילום: לינה אל גורי)

יום שישי 16 ביוני 2023 – לייפציג

בבוקר נאזין להרצאה מס’ 3 של דוד ויצטום בנושא: המורשת של באך – היצירות האוניברסליות האחרונות וההמשכיות: באך כמורה הדרך הגדול של המוסיקאים, מימיו ועד היום.

לאחר ההרצאה קונצרט קאמרי של האנסמבל “מוסיקה גלוריה” ביצירות מאת באך, טלמן, קוונץ ויאניץ’

בהרכב הקאמרי – אבוב, חלילית, כינור, ויולה, צ’לו וצ’מבלו. לצד באך – נאזין למוסיקה מאת גאורג פיליפ טלמן, יוהן יואכים קוונץ ויוהן גוטליב יאניץ’ – כולם מלחינים גרמניים בני התקופה, בין הבארוק הגרמני לסגנון ה”גלנט” והקלאסיקה.

בערב קונצרט של לאנג לאנג והגוונדהאוז: בערב נבקר באולם הקונצרטים הגדול והמפורסם של העיר – ה”גוונדהאוז” עם תזמורתו הידועה – עליה ניצח מנדלסון בשנות פעילותו בלייפציג. הסולן הוא הפסנתרן הסיני האהוב לאנג-לאנג, שהוא השנה אורח מרכזי בפסטיבל לייפציג. בתכנית המסקרנת נמצא כמובן את המוסיקה של באך במרכז – אך יחד עם עיבודים וגרסאות ליצירותיו של באך מאת סן-סנס, אלגר, ומאהלר!

אנסמבל מוסיקה גלוריה (צילום: מאלו ואן דן הובל)

לאנג לאנג (צילום: אולף היינה)

יום שבת 17 ביוני 2023 – לייפציג / קתן

בבוקר נצא לעיר Koethen לטירת הארמון של הנסיך לאופולד, בה כתב באך את היצירות האינסטרומנטליות השמימיות שלו – הקונצרטים הברנדרבורגים, הסוויטות לצ’לו וכן סונטות רבות. נסייר בארמון ובכנסיית באך ונאזין להדגמות על העוגב של הכנסיה.

קתן, עיר קטנה וחמימה, היתה המקום שבו היה באך מאושר בחייו הפרטיים ובעולמו המוסיקלי, והעיר הקטנה נשמרה בחלקה – ובחלקה זכתה לשחזור, במיוחד “אולם המראות” המפואר שם ביצע באך את יצירותיו הכליות הגדולות, ושם מקליטים עד היום גדולי הסולנים והאנסמבלים את יצירותיו של באך מאותם ימים מאושרים. לצד הביקור בארמון בו ניצח באך על יצירותיו, שהפך כמובן גם הוא למוזיאון, נשמע גם קונצרט לעוגב בכנסייה העירונית, בביצוע המנהלת המוסיקלית של הכנסייה.

בערב קונצרט “יוהנס פסיון” עם “ווקס לומיניס”

בערב – עם שובנו ללייפציג – נחזור לכנסיית תומס להאזנה ליצירתו הכבירה של באך – “יוהנס פסיון”, הפסיון הראשון שהלחין, בשנת 1724, שהוא מעין אופרה כנסייתית של ממש – דרמה, שילוב של יסודות מוסיקליים שמקורם באיטליה וגרמניה גם יחד לשלמות מדהימה ומרטיטה. סיפור סיומם הטראגי של חיי ישו עלי אדמות הופך כאן למוסיקה המתעלה לשיאי רגש ותחכום גם יחד – שהם חסרי תקדים.

אנסמבל ווקס לומיניס (צילום: מאלו ואן דן הובל)

טירת ורטבורג (צילום: תומס דורפר)

יום ראשון 18 ביוני 2023 – לייפציג / פוטסדאם / ברלין

בבוקר נצא לעיר פוטסדאם ולארמון המלך פרידריך, “סן סוסי”, שם התקיים המפגש ההיסטורי הייחודי בין באך לבין המלך פרידריך הגדול, שבעקבותיו כתב באך את יצירתו המפורסמת, “המנחה המוסיקלית”. לאחר סיור מודרך בארמון הבארוקי המהודר ובגנים עוצרי הנשימה שסביבו, נשים פעמינו למרכז העיר פוטסדאם.

לקראת הצהרים נצא למלוננו Berlin Marriott hotel.

בערב קונצרט: הרקוויאם של מוצרט והסימפוניה בסי מינור, “הבלתי גמורה” מאת פרנץ שוברט עם תזמורת הקונצרטהאוז בניצוחו של כריסטוף אשנבך

עם הגיענו לברלין נאזין לקונצרט ובו שתי יצירות בלתי גמורות – ועם זאת, ידועות מאין כמותן: הסימפוניה בסי מינור, “הבלתי גמורה” מאת פרנץ שוברט ואחריה את ה”רקוויאם” מאת מוצרט, שלא זכה (או שמא הסס…) להשלים את חיבורו, ותלמידיו עשו זאת אחרי מותו. אלה שתי יצירות צופנות סוד: מדוע לא נשלמו? – אולי יש כאן לקח לחיי האדם, שלעולם אינם שלמים או מושלמים…. מכל מקום – את שתי היצירות הגדולות הללו נשמע עם תזמורת הקונצרטהאוז ומנצחה הוותיק כריסטוף אשנבך, הנפרד מעליה בערב זה.

תזמורת הקונצרטהוז ברלין

כריסטוף אשנבאך (צילום: מרקו בורגרב)

יום שני 19 ביוני 2023 ברלין

בערב האופרה הגרמניתהרקוויאם של וורדי – ערב ובו עיבוד מרתק ליצירה מוסיקאלית מיתולוגית: מוסיקת האשכבה הדרמטית מאת וורדי הופכת למוסיקה לבלט מודרני רב הבעה, לפי כוריאוגרפיה חדשנית שיצר האמן השוויצרי כריסטיאן שפוק. ההפקה הועלתה לראשונה על הבמה בציריך, לפני 6 שנים, ומאז הפכה לקלאסיקה בפני עצמה: מדהים להיווכח כמה טבעי הרעיון – להשלים בריקוד את הצלילים של וורדי – רב האומן של התיאטרון המוסיקלי – גם ביצירה המגיעה מן העולם הדתי הנוצרי.

יום שלישי 20 ביוני 2023 ברלין

טיסת בוקר סדירה וישירה של אל על לישראל, נחיתה בשעה 16:00.

צרו קשר עכשיו ונחזור אליכם עם הפרטים!

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון (חובה)

איך שמעת על הנסיעה? (חובה)

נושא:

מה כוללת החבילה:

 • טיסות ישירות בחברת אל על לברלין וחזרה
 • אוטובוס תיירים מפואר לקבוצה בכל תקופת הנסיעה ככל הנדרש
 • בתי מלון 4 ו-5 כוכבים על בסיס B&B
 • בויימאר 2 לילות  מלון (4 כוכבים סופריור) Grand Hotel Russischer Hof
 • בלייפציג 4 לילות (מלון 5 כוכבים)  Steigenberger Grand Hotel Handelshof
 • בברלין 2 לילות (מלון 5 כוכבים) Berlin Marriott hotel
 • מלווה לקבוצה מטעם חברת “שמים הפקות בינלאומיות”
 • ליווי והדרכה אמנותית צמודה של דוד ויצטום
 • כניסות לכל האתרים, ארמונות, מוזיאונים
 • 5 מסעדות
 • קונצרטים / מופעים
 • טיפים לנותני שירות
 • מערכת שמע אישית
 • שירותי סבלות בבתי המלון
 • עלות הנסיעה:
 • עלות ליחיד בחדר דלקס זוגי (לבד בחדר) 4,986 יורו
 • עלות לזוג בחדר דלקס 8,526 יורו

 • *** הזכות לשינויים שמורה למארגנים

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

*הזכות לשינויים שמורה. קיום האירוע בהתאם להוראות משרד הבריאות.

סגירת נגישות