טבע – אדם – תרבות – באומנות, עיצוב ואופנה – מרץ 2021

טבע – אדם – תרבות – באומנות, עיצוב ואופנה

עם לאה פרץ, מהנשים המשפיעות על עולם האופנה הישראלי ומרצה לתולדות האומנות והעיצוב ב“שנקר“

לכל ידידנו היקרים שוחרי המוסיקה והתרבות,

מזמינים אותכם ל- 3 הרצאות חדשות ומרתקות עם לאה פרץ, מהנשים המשפיעות על עולם האופנה הישראלי, שכיהנה כראש המחלקה לאופנה ב”שנקר” 22 שנה עד 2019.

על הסדרה:

זה מאות בשנים שיחסי הגומלין בין האדם והטבע נבחנים על ידי אומנים, אך בשנה האחרונה זהו הנושא ה”בוער” בתערוכות ברחבי העולם. מאז ומתמיד חיפשה האנושות דרכים ללמוד את הטבע על מנת לשלוט בו, ובשנים האחרונות, ובמיוחד בתקופת הקורונה, שואלים אומנים ומעצבים שאלות קיומיות על עתיד החיים המשותפים בין החי, הצומח והדומם. בסדרה זו נבחן כיצד אומנים ומעצבים עכשוויים משתמשים בחומרים מהטבע, מעובדים מהטבע או חומרים סינתטיים וטכנולוגיות חדישות כדי לנסות ולנסח מחדש את קיומנו המשותף.

בין האמנים בהם נעסוק: אלכסנדר מקווין, פיירו ג’ילארדי (ארטה פוברה), סיגלית לנדאו, איי ווי ווי ועוד

לאה פרץ מהנשים המשפיעות על עולם האופנה הישראלי, הובילה את המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר להישגים בינלאומיים יוצאי-דופן. לאה בעלת תואר שני MA בתולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומרצה להיסטוריה של האמנות והעיצוב. לימדה ביחידה ללימודי תרבות של האקדמיה לאמנות ועיצוב “בצלאל” קורסים בתולדות האמנות, תולדות העיצוב ותולדות הקרמיקה. במסגרת זאת, אצרה תערוכות בגלריה של המחלקה לעיצוב קרמי.

שימשה כנספחת התרבות בשגרירות ישראל בבוגוטה, קולומביה. כמו כן, הרצתה בתקופה זו באוניברסיטת “אל-רוסריו” והייתה חברה בוועדה לקידום מלאכות היד והאופנה הקולומביאניים בראשות אשת נשיא המדינה.

כיהנה כראש המחלקה לעיצוב אופנה ב”שנקר” ואצרה מספר תערוכות ותצוגות אופנה של המחלקה ברחבי העולם: בניו-יורק, וושינגטון, לידס, זגרב וגוודלחרה . בין היתר כיהנה כדירקטורית בחבר המנהלים של דלתא- גליל תעשיות ובוועדות של משרד התרבות למענקי הצטיינות בתחומי העיצוב והאופנה. כיום, מרצה לתולדות האומנות והעיצוב ב”שנקר”.

הרצאה מס’ 1, יום ראשון 7 במרץ בשעה 19:00

אנחנו והעצים – אומנות, אדריכלות ועיצוב

נפתח במופעים המגוונים של העצים בציורים בוטניים של חוקרי טבע החוקרים את הקשרים בין מערכות אורגניות ואת מקומם וחשיבותם של העצים בחיינו, הן רוחנית והן פונקציונלית. נעבור על עבודותיהם של אומנים עכשווים כמו ג’יוזפה פנונה, אווה גו’ספן, איי ווי ווי ו-Takashi Kuribayashi. מעצבים כמו אנדראה בראנזי, האחים ברולאק ועומר פולאק.

 

הרצאה מס’ 2, יום ראשון 14 במרץ בשעה 19:00

תרבות VS. טבע – אומנות ועיצוב

בהרצאה נבחן את יחסי הגומלין טבע-תרבות-אדם ביצירותיהם של אומנים משנות ה-70 ועד לימים אלה. נתחיל ב”אומנות אדמה” הבוחנת את התערבות היוצר בתהליכי הטבע. משנים אלה ואילך, נראה עבודות של אמנים המשתמשים בחומרים חליפיים ליצירת סביבות מחקות-טבע ותרבות כמו גל וינשטיין, פיירו ג’ילארדי (ארטה פוברה), סיגלית לנדאו וכן אומנים מאפריקה ודרום אמריקה שהיו נתונות לניצול קולוניאלי ופוסט קולוניאלי והתערבות באיזון האקולוגי הסביבתי.

 

הרצאה מס’ 3, יום ראשון 21 במרץ בשעה 19:00

אלכסנדר מקווין – יופי פראי 

מעצב האופנה הבריטי אלכסנדר מקווין, הנחשב לאחד ממעצבי האופנה המקוריים והייחודים בדורות האחרונים, שאב השראה ממקורות רומנטיים ויקטוריאניים, אפלים בחלקם, ויצר עולמות היברידיים, פוסט מודרניסטיים, המחברים בין טבע, תרבות, עבר, מסורות ועתיד.

מקווין חזר ועסק ללא הרף בעולם החי, ובמיוחד בציפורים, תוך שהוא משתמש בחומרים כמו נוצות יען, ברווזים וציפורים מפוחלצות כהמשך ישיר לפרקטיקות הפחלוץ הוויקטוריאניות. כמו כן, נראה את סקרנותו של מקווין כלפי עולמות הים, ואשר הובילה אותו ביצירת הקולקציה האחרונה שלו, בה הציג חזון דרוויניסטי מהופך, של עולם פוסט-אנושי תת-ימי.

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי ראשון בשעה 19:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 17:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-4347213

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה למייל daniel.w@skygp.co.il בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

תאריכים: 7,14,21 במרץ ימי ראשון ב 19:00

סגירת נגישות