3 פרשיות שבוצעו “לפי מקורות זרים”- המודיעין הטוב בעולם ? – דצמבר 2020

המודיעין הישראלי בין כישלון להצלחה- 3 פרשיות

עם יוסי מלמן- הפרשן לענייני בטחון ומודיעין ב“הארץ“

לכל ידידנו היקרים,

מזמינים אותכם ל3 הרצאות חדשות עם הפרשן לענייני בטחון ומודיעין ב”הארץ” יוסי מלמן!

הסדרה תספר על שלוש פרשיות מודיעין, שהיו ויש להן השלכות אסטרטגיות על ישראל והמזרח התיכון. באמצעות שלושת מקרי הבוחן האלה, יומחש עד כמה שברירי, דק ומיקרי הגבול בין כישלון להצלחה.

יוסי מלמן הוא פרשן לענייני בטחון ומודיעין ב”הארץ” ומחברם של עשרה ספרים בנושאים אלה, שזכו להצלחה רבה בארץ ובחו”ל. חלקם היו לרבי מכר, כולל ברשימת רבי המכר של ה”ניו יורק טיימס” הנחשבת ליוקרתית ביותר בעולם. מלמן כותב יותר מארבעים שנים, לעיתונים ומגזינים מובילים בעולם, ובהם  “ניו יורק טיימס”, “וושינגטון פוסט” וספריו תורגמו לעשר שפות והתפרסמו בשלושים מדינות.

ספרו האחרון הוא “מרגלים לא מושלמים: המבצעים הגדולים של המוסד והמודיעין הישראלי פרשות הריגול והתקלות שהדהימו את העולם”.

הוא גם כתב מחזה שהועלה בתיאטרון הקאמרי, יצר את “המוסד סיפור כיסוי”, סדרת דוקו ששודרה בשלושה ערוצי טלביזיה בישראל וממשיכה להיות משודרת גם בנטפליקס. הוא היה גם שותף ביצירת סרט דוקו בבימויו של הבמאי זוכה פרס אוסקר אלכס גיבני.

מלמן, שלו נסיון רב בראיונות טלביזיה ובהרצאות בארץ ובחו”ל, הוא ממייסדי ארגון העיתונאים החוקרים הבינלאומי ICIJ שמושבו בוושינגטון. הוא זכה בפרסים בינלאומיים על מצוינות בכתיבה עיתונאית והוא חתן “פרס סוקלוב” לעתונות. מלמן הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בהיסטוריה ויחסים בינלאומים ועמית “קרן נימן” באוניברסיטת הארוורד.

הרצאה מס’ 1

יום רביעי 2 בדצמבר בשעה 19:00

“מדינת ישראל בכף ידו” – מרדכי ואנונו שם אצבע משולשת

במשך שנים ידעו במערכת הבטחון כי מרדכי ואנונו, טכנאי בכור בדימונה, הוא אדם בעייתי. למרות זאת, בגלל כשלים באבטחה וחוסר תאום בין גופי המודיעין, הוא הצליח לעזוב את ישראל ולצאת לאוסטרליה, כשבאמתחתו שני סרטים של תמונות סטילס, שצילם בחשאי במשמרות הלילה שלו בכור. ההרצאה תסקור את הכשלים, תספר כיצד הצליחו השב”כ והמוסד לאתרו בלונדון, לחטוף אותו ולהעמידו לדין בבית משפט בישראל, והאם המשך אחזקתו כ”אסיר ציון” מוצדקת.

 

הרצאה מס’ 2

יום רביעי 9 בדצמבר בשעה 19:00

“רגעי החרדה בבור” – על תקיפת הכור הסורי

במשך כחמש שנים בנתה סוריה בסיוע צפון קוריאה, ומתחת לאף של המודיעין הישראלי והאמריקני כור גרעיני להפקת פלוטוניום, שנועד ליצור פצצות גרעין. רק לאחר מאמץ רב הצליחו במוסד ובאמ”ן להבין זאת, ולהשיג את המידע, שאפשר להגיע להחלטה של רוה”מ אולמרט להפציץ את הכור, במבצע מודיעיני וחיל האוויר משולב. ההחלטה היא המשך להוראת מנחם בגין להשמיד ב-1981 את הכור בעירק, וכחלק מ”דוקטרינת בגין”, לפיה ישראל, לא תאפשר לאף מדינה במזרח התיכון לפתח נשק גרעיני. ההרצאה תספר על הכישלון המודיעיני וההתפכחות שבאה בעקבותיו, על “ידיעת הזהב” שהובילה להחלטה להורות לחיל האוויר להשמיד את הכור הסורי, ועל רגעי החרדה בבור במהלך התקיפה ובשעות שלאחריה.

 

הרצאה מס’ 3

יום רביעי 16 בדצמבר בשעה 19:00

כאשר הסי איי אי והמוסד מחליטים לפעול יחד בעקבות הטרוריסט מס’ 1 בעולם- עימאד מורניה

מאז שנות ה-80 ועד ה-11 בספטמבר והופעת אוסמה בן לאדן, היה עמאד מורניה הטרוריסט המבוקש ביותר בעולם. ישראל וארה”ב ניסו לא מעט פעמים לחסל אותו אך נכשלו. במרוצת המאמצים האלה הם חסלו את שני אחיו. מורניה היה אחראי מטעם חיזבאללה ובשליחות אירן לעשרות מגה פיגועים, שגרמו למותם של מאות אמריקאים, ישראלים, צרפתים וערבים. הוא נחשב ל”שר הבטחון” של חסאן נסראללה ואיש הקשר המיוחד לאירן. בסוף ינואר 2008 במבצע נועז ויצירתי, משותף לסי.אי.איי. ולמוסד, הם הצליחו לאתר אותו בדירת מסתור בדמשק ולהרוג אותו. חיזבאללה מתקשה להתאושש מאובדנו.

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי רביעי בשעה 19:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 17:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

ו10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהוא בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-4347213

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה- בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

תאריכי ההרצאות: 2,9,16 בדצמבר ימי רביעי ב 19:00

סגירת נגישות