מקסיקו – קוקטייל נפיץ של תרבויות – אפריל/ מאי 2021

הביטויים החומריים והוויזואליים של הדת והתרבות במקסיקו, ציורי הקיר ופרידה קאלו: זהות האישה המקסיקנית באופנה ובאמנות

עם לאה פרץ, מהנשים המשפיעות על עולם האופנה הישראלי ומרצה לתולדות האומנות והעיצוב ב“שנקר“

לכל ידידנו היקרים שוחרי המוסיקה, האמנות והתרבות,

מזמינים אותכם ל- 3 הרצאות חדשות ומרתקות עם לאה פרץ, מהנשים המשפיעות על עולם האופנה הישראלי, שכיהנה כראש המחלקה לאופנה ב”שנקר” 22 שנה עד 2019.

על הסדרה:

בסדרת ההרצאות נראה כיצד מתחילת המאה ה-20 מתלבטים אומנים בשאלת הקשר שבין אומנות לפוליטיקה של זהויות, שבאה לידי ביטוי ביצירותיהם של ציירי הקיר הגדולים, דוגמת דייגו ריברה, אורוזקו וסיקיירוס, כמו גם בחייה ויצירתה של פרידה קאלו, המייצגת ביצירתה ובלבושה את זהות האישה המקסיקנית פוסט המהפכה.

כדי להבין לעומק את מורכבות ההוויה והזהות המקסיקנית העכשווית, יש לחזור תחילה אל המפגש הראשוני בין הכובשים הספרדים לבין האוכלוסייה הילידית של האימפריה האצטקית, שהייתה האחרונה בין תרבויות מקומיות מפוארות כמו תרבות המאיה, הטולטקים, טיאוטיוואקאנים ועוד. מסעות “הגילוי-כיבוש” הספרדיים במאות ה-15 וה-16 הביאו לחיבור מדיני, כלכלי, דתי, תרבותי ראשון בין היבשות משני עברי האוקיאנוס האטלנטי ופתחו עידן גלובליזציה חדש. לאחר 300 שנות שלטון קולוניאלי, מקסיקו הופכת מדינה עצמאית, ומאז במשך 200 שנה היא עוברת טלטלות פוליטיות, חברתיות וכלכליות סוערות.

לאה פרץ מהנשים המשפיעות על עולם האופנה הישראלי, הובילה את המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר להישגים בינלאומיים יוצאי-דופן. לאה בעלת תואר שני MA בתולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומרצה להיסטוריה של האמנות והעיצוב. לימדה ביחידה ללימודי תרבות של האקדמיה לאמנות ועיצוב “בצלאל” קורסים בתולדות האמנות, תולדות העיצוב ותולדות הקרמיקה. במסגרת זאת, אצרה תערוכות בגלריה של המחלקה לעיצוב קרמי.

שימשה כנספחת התרבות בשגרירות ישראל בבוגוטה, קולומביה. כמו כן, הרצתה בתקופה זו באוניברסיטת “אל-רוסריו” והייתה חברה בוועדה לקידום מלאכות היד והאופנה הקולומביאניים בראשות אשת נשיא המדינה.

כיהנה כראש המחלקה לעיצוב אופנה ב”שנקר” ואצרה מספר תערוכות ותצוגות אופנה של המחלקה ברחבי העולם: בניו-יורק, וושינגטון, לידס, זגרב וגוודלחרה . בין היתר כיהנה כדירקטורית בחבר המנהלים של דלתא- גליל תעשיות ובוועדות של משרד התרבות למענקי הצטיינות בתחומי העיצוב והאופנה. כיום, מרצה לתולדות האומנות והעיצוב ב”שנקר”.

הרצאה מס’ 1, יום שני 26 באפריל בשעה 19:00

מקסיקו – עבר והווה: הביטויים החומריים והוויזואליים של הדת והתרבות

כיבוש האימפריה האצטקית על ידי הרנן קורטז הספרדי ואנשיו ב-1521 יוצרים הוויה ומרקם חיים חדש וזר לחלוטין שנכפה על המקומיים: דת חדשה – הקתוליות, קודים חברתיים, תרבותיים ומשטר כלכלי שהועתקו מחצי האי האיברי.

בהרצאה נבחן כיצד הביטויים החומריים והוויזואליים של הדת והתרבות של “העולם הישן” נכפו על “העולם החדש”: בנין ערים, כנסיות, מנזרים וחיי הנזירות, לצד ציור, פיסול ומלאכות יד מקומיות המגויסים לשירות הדת החדשה והכובשים הספרדים. כל אלו הולידו חברה רוויית קונפליקטים ותוססת תרבותית שמהווה כיום אחד המוקדים המעניינים בעולם ביצירה עכשווית.

הרצאה מס’ 2, יום שני 3 במאי בשעה 19:00

ציורי הקיר שנולדו עם המהפכה

את המאה ה-20 פותחת מקסיקו במהפכה צבאית, פוליטית ואזרחית, שמביאה לשינויים מרחיקי לכת ביחס לאוכלוסייה הילידית שעד לאותה העת סבלה מדיכוי ונדרשה להיטמע בתרבות הספרדית. עם סיומה ב-1920 שב דייגו ריברה מאירופה למקסיקו והיה לחלק ממפעלות ציורי הקיר בחסות משרד התרבות, מבצע אדיר וחסר תקדים בהיקפו שהשפיע על מהלך האומנות באמריקה. בהרצאה נראה כיצד המורליסטים (ציירי הקיר) הגדולים כמו ריברה, אורוזקו וסיקיירוס התבקשו לבחון מחדש את היחס אל התרבות והאוכלוסיה הילידית, ובכך הביאו להערכה מחודשת של עושר התרבות המקומית שדוכא עד כה. בהרצאה נסקור את יצירותיהם של גדולי ציירי הקיר כמו גם אומנים מקסיקניים עכשוויים ונבחן כיצד שאלות כמו מיהו מקסיקני ומהי מקסיקניות עומדות למבחן באומנות המקומית עד לימינו אנו.

הרצאה מס’ 3, יום שני 10 במאי בשעה 19:00

פרידה קאלו: זהות האישה המקסיקנית באופנה ובאמנות

אמנית מקסיקנית בת לאב יהודי-גרמני ולאם בת-תערובת ספרדית-אינדיאנית – שאומנותה ולבושה שזורים זה בזה ומייצגים את זהותה כאישה, כאמנית וכמקסיקנית בת תערובת בתקופה שלאחר המהפכה. חייה רוויי הסבל הפיזי לצד נישואיה הסוערים לדייגו ריברה, משתקפים ביצירותיה ובדרך בה בחרה לעצב את דמותה. הלבוש, עיצוב השיער, האיפור והתכשיטים – כל אלו היו ביטוי ישיר של בניית מופע מורכב של זהויות משתנות. בהרצאה נעסוק ביצירותיה של קאלו ובאוסף הבגדים המרהיב שלה שנחשף לציבור בשנים האחרונות אשר שופך אור על הדרך שבה התמודדה עם מוגבלויותיה הפיזיות, יחסיה עם דייגו ועם שאלות מגדריות.

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי שני בשעה 19:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 17:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-4347213

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה למייל daniel.w@skygp.co.il בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

תאריכים: 26 באפריל+ 3,10 במאי ימי שני ב 19:00

סגירת נגישות