פסטיבל מוצרט בבאת’ ואמנות בלונדון – נובמבר 2023

הרביעייה הירושלמית (צילום: פליקס ברוידא)

Mozartfest: חגיגה מענגת של גאונות ויזואלית ואקוסטית

מעל 30 שנים של מוניטין מעורר קנאה למצוינות אמנותית של מוסיקה קאמרית ותזמורתית, פסטיבל מוצרט בבאת’, סיורים בערים אנגליות מרהיבות, אוקספורד, בריסטול ואמנות במוזיאונים היפיפיים של לונדון עם תערוכות מיוחדות של דייויד הוקני בפורטרט גלרי והתערוכה “דיווה” ב V&A!

עם דוד ויצטום

תאריכי הנסיעה: 15-22 בנובמבר 2023

בואו איתנו לפסטיבל מוצרט בעיר באת’ (אנגליה) – עיר עוצרת נשימה. אחת לשנה מתקיים בעיר פסטיבל מוצרט – כמו שרק האנגלים יודעים לעשות: מיטב התזמורות וההרכבים והסולנים לצד עושר היצירות שהגאון כתב. בבקרים, לצד קונצרטים מלהיבים, נסייר במעגל האבנים Avebury, מהגדולים בעולם, במרחצאות הרומיים של העיר באת’, בעיר אוקספורד ועוד.

לאחר שנטען את עצמנו ביופי האקוסטי והויזואלי האין סופי שמוצרט ובאת’ מציעים – נשים פעמינו ללונדון לחוויית מוזיאונים, אמנות פלסטית וגלריות. נבקר בפורטרט גאלרי ובמוזיאון הV&A, נאזין לקונצרט של הפסנתרן האגדי לאנג לאנג עם התזמורת הפילהרמונית המלכותית ונצפה באופרה ריגולטי, כמו שרק לונדון יכולה להציע.

שבוע מרתק כזה קורה רק פעם בשנה!

יום רביעי, 15 בנובמבר 2023

נמריא בטיסת בוקר ישירה של חברת אל על לשדה התעופה הית’רו. נסיעה לעיר באת’ והגעה למלון החדש אפקס – מלון 4 כוכבים. ארוחה משותפת במלון.

פסטיבל מוצרט בעיר המרחצאות העתיקה באת’ מציע מוסיקה קאמרית ותזמורתית, כלית וקולית – לא רק מאת מוצרט. עם זאת – רוחו של מוצרט עומדת בלב הפסטיבל, כך אומרת אמליה פרידמן, המנהלת האמנותית של הפסטיבל, המציין השנה את שנתו ה32.

בערב הרצאה מס’ 1 של דוד ויצטום במלון

יום חמישי, 16 בנובמבר 2023

ביקור בעיר באת’ על מעיינותיה החמים, שמושכת מבקרים יותר מ-2,000 שנה. היום היא אתר מורשת עולמית שחייבים לבקר בו, עם ארכיטקטורה מהמאה ה-18 והמרחצאות הרומיים שהשתמרו היטב.

קונצרט צהריים עם צמד הפסנתרנים האנגלי סימון קרופורד פיליפס ופיליפ מור שניהם מוסיקאים ידועים בעלי קריירה עצמאית יבצעו את הסונטה לפסנתר בארבע ידיים מאת מוצרט, אחת המורכבות שנוצרו לז’אנר, שהיא מעין קונצ’רטו לפסנתר עם ליווי בשתי ידיים… לשני הנגנים – כנראה במקור מוצרט ואחותו ננרל.

אחריה – הריקודים הסלאביים הצבעוניים והלאומיים מאת דבוז’אק שנכתבו במקור לארבע ידיים – יתכן שבהשפעת ה”ריקודים ההונגריים” של ברהמס, ולסיום עיבוד מרהיב לבלט האלמותי “מפצח האגוזים” מאת צ’ייקובסקי שזכה, כידוע לאינסוף גרסאות. ארבע ידיים על פסנתר אחד ינסו כאן להעניק לנו חוויה דומה לזו של התזמורת.

אחה”צ הרצאה מס’ 2 של דוד ויצטום במלון.

photo by Bailey Davidson

בערב קונצרט עם “אנסמבל נאש” – אחד מעמודי התווך של הפסטיבל בבאת’ מאז היווסדו – יבצע קונצרט בהרכב נגנים הגדל בהדרגה: מן הוואלסים לרביעיית מיתרים מאת דבוז’אק, דרך החמישייה השנייה – והמעמיקה – למיתרים מאת ברהמס, ועד ליצירת הענק של שוברט – השמינייה לכלי מיתר וכלי נשיפה, אחת מיצירותיו המופלאות, שאורכה כמעט שעה. 

יום שישי, 17 בנובמבר 2023

סיור מודרך בעיר בריסטול – “מי אתה אדון בנקסי?“. בריסטול היא הבירה העולמית של אמנות הרחוב והגרפיטי. אמן הרחוב והגרפיטי הבריטי בנקסי הוא פעיל פוליטי ובמאי סרטים שהחל את פעילותו בשנות ה-90 ופרץ בשנות ה-2000 את קירות המוזיאונים הלבנים, הנקיים והממורקים עם ריקון תרסיסי צבע, שבלונות וטפטופי אמירות סרקסטיות על עולם אמנות קפיטליסטי, שהיציאה ממנו היא “רק דרך חנות המזכרות”.

בנקסי, שאיש אינו יודע את זהותו האמיתית, הופיע מתוך הסצנה המחתרתית של בריסטול שכללה שיתופי פעולה בין אמנים ומוסיקאים ויצאה נגד כל מה שבריטי, מנומס ומעונב. ובכל זאת, או שמא בזכות זאת, סוחרי האמנות עטים על יצירות שהוא ממקם ברחוב, המוזיאונים רק מבקשים ממנו עוד ועוד, והתקשורת נאבקת על היכולת לחשוף אותו.

במהלך הסיור בבריסטול נפגוש ביצירות של אבי התנועה ונלמד על השפעתו על האמנים שבאו בעקבותיו.

צילום רחוב בבריסטול

עבודה של בנקסי בבריסטול

בערב קונצרט עם “הרביעיה הירושלמית” שלנו, שהפכה לאחת הרביעיות לכלי מיתר הנודעות והמבוקשות ברחבי העולם, תבצע שלוש מהרביעיות הידועות ביותר ברפרטואר:

תחילה מוצרט – הרביעייה בדו מז’ור, הידועה בשם “הדיסוננטים” בשל המבוא האיטי והקודר המציג מצלול פורץ דרך שלא היה מקובל בזמנו של מוצרט; אחריה אופוס 12 מאת פליקס מנדלסון, שלמרות ההשראה הבטהובנית, טבועה יצירתו בסגנונו המיוחד – הנע בין ליריות לבין פרקים שובבים וקלילים בסגנון ה”סקרצו”.

לסיום – יצירתו הקסומה של דביסי, הרביעיה היחידה שהלחין, עם המצלול פורץ הדרך והאופייני לו – המכונה “אימפרסיוניסטי”, והמבטא יותר מכל התרשמויות, תחושות וחוויות. 

הרביעייה הירושלמית (צילום: פליקס ברוידא)

אל תחמיצו את פסטיבל מוצרט ולונדון – צרו קשר עכשיו ונחזור אליכם עם כל הפרטים!

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון (חובה)

איך שמעת על הנסיעה? (חובה)

נושא:

יום שבת, 18 בנובמבר 2023

בצהרי היום נפגוש את הפסנתרן הסיני – אמריקני הצעיר אריק לוּ מגיש ברסיטל שלו תכנית שכולה רומנטית: – מהמיניאטורות הנפלאות מאת שוברט (חלקן בעיבודו של פרנץ ליסט) ועד הסונטה השלישית מאת שופן, האחרונה שהלחין, והקשה מכולן לביצוע. בתווך – סונטה מאת מוצרט, 310 ברשימת קכל, שגם אותה ניתן לאפיין כיצירה רומנטית: היא אחת היחידות פרי עטו שנכתבה בסולם מינורי – כנראה כביטוי לעצב שחש עם מות אמו, בפריז.  

אחה”צ הרצאה של דוד ויצטום במלון.

בקונצרט הסיום של הפסטיבל – שתמיד מזמין אל בימתו הרכב גדול – יהיה ערב רומנטי – אימפרסיוניסטי, בבצוע תזמורת האלה עם מנצחה מרק אלדר.

את “אמא אווזה”, סוויטה תזמורתית שהקדיש רוול לילדי ידידיו, עיבד רוול עצמו בשנת 1911. היא מתארת כמה תמונות השאובות ברובן מאגדות ילדים צרפתיות מסורתיות, ומצטיינת בצבעים המעניקים לכלי התזמורת אפשרויות לנגינה ססגונית וקסומה.

הסוויטה התזמורתית “הצאר סלטן” מבוססת על פרקים מן האופרה מאת רימסקי קורסקוב שהוצגה במלאת 100 שנה להולדת המשורר הדגול של רוסיה – פושקין, בשנת 1900.

ברהמס – הסימפוניה הרביעית, נחשבת לאחת הגדולות והמלהיבות שביצירותיו, ואף – לפי החוקר האנגלי פרנסיס טובי – הסימפוניה הגדולה ביותר מאז בטהובן, והיא רומנטית אך עם זאת מביטה קדימה בחוש ההמצאה שלה ובתיחכום המעמיק של המבנה והתוכן המוסיקלי.

יום ראשון, 19 בנובמבר 2023

בבוקר נערוך סיור לאתר המיוחד של מעגל האבנים Avebury, מהגדולים בעולם שפרט לגילם ותאריכי היווצרותם רב הנסתר על הנגלה. לאחר מכן ניסע לעיר היפהפייה אוקספורד – מקום מושבם של הסטודנטים מאז המאה ה-12! כיום היא ביתם של 38 קולג’ים, מהם מבנים היסטוריים מרשימים ביותר.

משם ניסע ללונדון ונגיע למלון Court House – מלון 5 כוכבים הממוקם בלב רובע הסוהו, בקרבת הכיכרות פיקדילי וטרפלגאר והרחובות אוקספורד וריג’נט.

בערב ארוחה משותפת במסעדה.

יום שני, 20 בנובמבר 2023

בבוקר סיור בתערוכה “הדיווה” במוזיאון הV&A

דיווה לה ויוה, דיווה ויקטוריה.. הדיווה היא דמות חמקמקה. אישה שהיא יותר מאישה, bigger then life woman המשחקת עם גבולות המגדר בצורתו הקלאסית. כיאה למוזיאון הוי אנד איי שיודע להרים הפקות ענק, הנה הזדמנות פז להתבונן יותר מקרוב בנשים ובדמויות שעיצבו את המושג. דרך תחפושות, אופרות, צילומים ואביזרי במה, הביקור בתערוכה הוא מסע בעקבות מה שהופך את הדיווה למה שהיא. כמו שאמרה פעם סימון דה בובר “אנחנו לא נולדות אישה, אנחנו הופכות להיות אישה”

בערב ריגולטו האופרה המלכותית, רנאטו בלסדונה, מנצח.

האופרה “ריגולטו”, שג’וזפה וורדי מכנה אותה “מלודרמה” ב3 מערכות, לפי ליברית מאת פרנצ’סקו פיאווה, ובעקבות מחזה מאת ויקטור הוגו – “המלך משתעשע”, הועלתה לראשונה ב1851, בוונציה. וורדי עצמו כתב:” זה הסיפור הטוב ביותר שהלחנתי – סצנות עוצמתיות, אופי מלא תשוקה, פאתוס וגיוון רב”, מחזה שייקספירי ממש. ומי אנו שנחלוק על וורדי. הטרגדיה – או שמא סיפור האימה  – זכתה כאן למוסיקה מצמררת וכובשת, המרגשת את הקהל – מאז ועד היום, בכל רחבי העולם.

הפרופסור יהואש הירשברג מסכם את דיונו ב”ריגולטו” כך: “מן היצירות המושלמות, העמוקות והרגישות ביותר ברפרטואר האופרה בעולם”. 

יום שלישי, 21 בנובמבר 2023

ביקור בתערוכה של דיוויד הוקני Drawing from life בפורטרט גלרי

דיוויד הוקני הוא מאותם ציירים שפשוט קשה שלא לאהוב. מי שהיה חלק משמעותי בשינוי שעבר על הציור הבריטי בשנות ה70′ וה80′, ועם הזמן הפך להיות אייקון בפני עצמו, עם שפה רישומית עצמאית ומובהקת.

זו הזדמנות ענקית לראות כמה מהפורטרטים המשמעותיים בקריירה שלו, ולהתוודע אל הקו העדין, האמפטי שאיתו הוא מטפל במודלים שלו.

סיור יצירות מופת בנשיונל גלרי המקבילה האנגלית ללובר הצרפתי, ומקומן של עשרות מהיצירות החשובות בתבל. הנשיונל גלרי היא גולת הכותרת לכל מי שאוהב ומתעניין ב-Old Masters ואיך אפשר להבין אמנות עכשווית בלי נגיעה בתולדות האמנות? בביקורנו באוסף, נשוטט באולמות הפאר ונצפה ביצירותיהם של הגדולים ביותר: לאונרדו דה וינצ׳י, טיציאן, ולאסקז, בוטיצ׳לי, קרווג׳ו ועוד טובים ורבים. נלך בעקבות הזמן החל מהאיקונות של ימי הביניים, יצירות המופת של הרנסאנס ועד למהפכות של המאה ה-19.

בערב קונצרט בביצוע הפסנתרן האגדי לאנג ולאנג ובת זוגו הפסנתרנית Gina Alice יחד עם התזמורת הפילהרמונית המלכותית עם מרק וויגלסוורת’

ווגנר – הפתיחה לאופרה “טנהויזרוהמוסיקה ל”וונוסברג” –

וגנר הלחין את האופרה בגרסתה הראשונה – ולצדה כתב גם את הליברית – כשהיה המנהל המוסיקאלי בחצר המלכות בדרזדן. היצירה זכתה אמנם להצלחה בגרמניה, אך כשניסה וגנר להעלותה – עם שינויים – בפריס, ספג קיתונות של בוז בשל העובדה שהציב את הבלט בצמוד לפתיחה, ולא במערכה השנייה, כנהוג אז בפריס.

העלילה מתרחש ספק בטירה הקרויה וורטבורג, ספק בממלכה מיתולוגית – ממלכת ונוס, אלת התשוקה המפתה, בימי הביניים. במרכז האביר הזמר טנהויזר, הנקרע בין תשוקתו לונוס לבין אהבתו לאליזבט, המחכה לו בוורטבורג. המוסיקה נצמדת לגיבורים – מתרועות מלאות הוד והדר עד למוסיקה פרועה, נועזת וחסרת תקדים בחדשנותה – ושיאה הוא הבלט החושני, הארוטי, אפילו השטני והאפל, המוביל אל העלילה הרומנטית.   

בהמשך הקונצרט נפגוש שוב את הסוויטה “אמא אווזה”, מאת ראוול ששמענו בבאת’– כך שנוכל להתענג שוב על המוסיקה וכמובן, להשוות בין הביצועים….

סן סנס קרנבל החיות

היצירה המשעשעת והידועה כל כך נכתבה במקור להרכב מצומצם, שכן סן סנס ביקש למנוע ביצוע פומבי של היצירה מחשש לשמו הטוב (כמלחין רציני…) אך מאז הפכה היצירה לאחד המבואות הנבחרים לילדים (וכמובן גם למבוגרים !) לעולם המוסיקה הקלאסית ברחבי תבל – באמצעות החיקויים הצבעוניים והתיאורים הצליליים המבריקים של החיות הצועדות בסך במהלך היצירה.

סן-סנס קונצ’רטו לפסנתר מס. 2 אופ. 22 – לאנג לאנג

הקונצ’רטו הפופולארי מכולם מאת סן-סנס מצטיין במגוון הסגנונות שבהם צובע המלחין את המוסיקה. פתיחתו – הפרק הראשון המהורהר משהו – (אנדנטה) מזכירה פנטזיה מאת באך, והיא אף חוזרת בסיומו של הפרק הדרמטי והרומנטי הזה, אך בהמשך מכשף סן-סנס את המוסיקה בוירטואוזיות ורומנטיקה עוצרות נשימה. הפרק השני – בניגוד למקובל בהלחנת קונצרטים לפסנתר, הוא סקרצו מהיר וחינני, (אלגרו סקרצנדו) והפרק השלישי (פרסטו) – מהיר עוד יותר, דורש מן הסולן יכולת טכנית יוצאת דופן, ומסיים את היצירה (הקצרה למדי) באורח מבריק.

יום רביעי, 22 בנובמבר 2023

טיסת צהריים ישירה מהית’רו לתל אביב של חברת אל על.

אל תחמיצו את פסטיבל מוצרט ולונדון – צרו קשר עכשיו ונחזור אליכם עם כל הפרטים!

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון (חובה)

איך שמעת על הנסיעה? (חובה)

נושא:

החבילה כוללת:

 • טיסות ישירות בחברת אל על ללונדון (הית’רו) וחזרה
 • מלון Apex ארבעה כוכבים על בסיס B&B, בבאת’
 • מלון Court House חמישה כוכבים בסוהו של לונדון על בסיס B&B
 • מלווה לקבוצה מטעם חברת “שמים הפקות בינלאומיות”
 • ליווי והרצאות מוסיקליות היסטוריות של דוד ויצטום
 • סיורי אמנות מודרכים בלונדון עם אוצר האמנות בר ירושלמי
 • אוטובוס תיירים מפואר צמוד לקבוצה בכל תקופת הנסיעה כנדרש
 • מפגש מקדים בישראל לפני הנסיעה
 • כניסות לכל האתרים והמוזיאונים
 • כרטיסים לכל הקונצרטים
 • 2 ארוחות משותפות
 • טיפים לנותני שירות
 • מערכת שמע אישית בהדרכות
 • שירותי סבלות וכניסה מהירה במלון
 • עלות הנסיעה:
 • עלות ליחיד בחדר זוגי (לבד בחדר) 4,174 ליש”ט
 • עלות לזוג 6,748 ליש”ט
*** הזכות לשינויים שמורה למארגנים

סגירת נגישות