״מאוהבים בבטון- מסע מרתק בעקבות האדריכלות הברוטליסטית של הקמת מדינת ישראל״ – ינואר 2021

״מאוהבים בבטון״- מסע מרתק

בעקבות האדריכלות הברוטליסטית של הקמת מדינת ישראל

עם אדר’ אמנון רכטר בשיתוף אדר’ דנה גורדון

לכל ידידנו היקרים,

מזמינים אותכם ל3 הרצאות חדשות ומרתקות עם האדריכל אמנון רכטר בשיתוף האדריכלית דנה גורדון.

סדרת סיורים וירטואליים: לסייר בתל אביב הברוטליסטית 

הקשר בין אדריכלות, עירוניות וכח הוא הנושא המוביל בסדרת הסיורים הזו, שתתקיים באופן וירטואלי, באמצעות צילומי וידאו וארכיון, בהדרכה חיה. מטרת הסיורים היא לבחון כיצד שירתה האדריכלות הברוטליסטית לאחר קום המדינה את התפיסות הפוליטיות, החברתיות והכלכליות באותה התקופה. בסיורים יוצגו הבניינים וסביבתם הקרובה, ויושם דגש על האופן בו באות לידי ביטוי התפיסות המקוריות של הכח בעת הנוכחית.

אדר’ אמנון רכטר הוא הבעלים של המשרד הוותיק בארץ “רכטר אדריכלים”, בוגר ה- AA היוקרתי בלונדון ומתמחה בתכנון פרויקטים מורכבים בבנייה ציבורית ופרטית. בשנים האחרונות אמנון אחראי על כמה מהפרויקטים הציבוריים החשובים בישראל; התיאטרון הקאמרי, מגדל בתי המשפט בתל אביב, היכל התרבות כ”ס ומבנים חשובים רבים נוספים. כמו כן הוא מתכנן פרויקטים בסין וסרי לנקה. זוכה הפרס היוקרתי “האדריכל המשפיע בישראל” מטעם מגזין “דומוס” העולמי.

דנה גורדון אדריכלית ואוצרת, בוגרת תואר ראשון (BArch) באדריכלות באוני’ תל אביב ותואר שני (MA) באמנות ותרבות חזותית עם התמחות באוצרות מאוני’ בן גוריון. אוצרת ראשית של הגלריה בבית האדריכל ביפו ואוצרת ראשית ומנהלת התוכן שלReCA -מרכז רכטר לאדריכלות. לימדה בקורסי סטודיו ואוצרות בבית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה למנהל. בעלת סטודיו עצמאי לאדריכלות מאז 2009 המתמחה בפרויקטים בתחום המגורים, וכן שותפה בצוותי תכנון במשרד רכטר אדריכלים בתכנון מבני ציבור.

מגדל בית המשפט ת״א -יפו

כיכר אתרים

מלון הילטון ת״א

הרצאה מס’ 1, יום ראשון 10 בינואר בשעה 17:00

סיור 1: בית המשפט בתל אביב

בית המשפט תוכנן ונבנה בתחילת שנות ה-60. תפיסתו האדריכלית מבטאת ערכים של דמוקרטיה באמצעות שוויון אזרחי ופשטות ישירה וקונקרטית. ב-2016 נחנך מגדל המשפט לידו, שבשפה אדריכלית עכשווית מתכתב עם המבנה המקורי ומייצר דו שיח מרתק על יכולתה של האדריכלות לבטא ערכים חברתיים ומנגנוני כח בצורה וחומר לאורך 50 שנים.

 

הרצאה מס’ 2, יום ראשון 17 בינואר בשעה 17:00

סיור 2: מלון הילטון וגן העצמאות

מלון הילטון שנחנך ב1965 היה יוזמה ממלכתית שמטרתה לשים את ישראל על מפת התיירות העולמית ובמקביל להציג את ישראל כמעצמה מודרנית בחברה עכשווית ודינמית. המבנה תוכנן בשפה הברטוליסטית האופיינית לתקופה ונחשב עד היום כאחד המבנים האיקוניים והחשובים ביותר שנבנו בישראל. סיפור הקמת המלון, האתר בו הוא ניצב ועיצובו המופלא חושף טפח על הקשר החזק בין אדריכלות, שאיפות בינלאומיות, כלכלה קפיטלסטית ושאלות של זהות בחזרה צעירה הסוללת את עתידה.

 

הרצאה מס’ 3, יום ראשון 24 בינואר בשעה 17:00

סיור 3: כיכר אתרים

כיכר אתרים הינה מרחב שהוא לא עיר ולא חוף. הכיכר היא חלל ביניים או מפרק אורבני חשוב המשרת גם כמרפסת הצופה אל הים וגם כפיאצה עירונית פתוחה המאפשרת שיטוט חופשי מהעיר הצפופה אל הים התיכון ובחזרה. סיפורה של הכיכר הוא מחד סיפור על אדריכלות נועזת שהקדימה את זמנה ומאידך, סיפור על חברה העוברת שינוי דרמטי מחברה סוציאליסטית לחברת צריכה קפיטליסטית. המבנה המרכזי בה, שהפך מדראגסטור למועדון חשפנות נכלולי פועל כיום כמרכז חברתי המקדם שיח פלורליסטי ותרבותי. דרך ההיסטוריה המרתקת של מקום מרכזי זה בתל אביב ניתן לחשוף איך בצלו של תכנון אדריכלי מקורי ומאתגר מתקיימים במקביל כלכלה, פוליטיקה, יזמות, ניצול מגדרי וכפכפים במחיר מופקע.

 

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי ראשון בשעה 17:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 15:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

ו10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהוא בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-4347213

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה למייל daniel.w@skygp.co.il בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

תאריכים: 10,17,24 בינואר ימי ראשון ב 17:00

סגירת נגישות