ברלין – סימפוניה של עיר // מוסיקה, היסטוריה, אמנות – מאי 2024

* דניאל בארנבוים (צילום: Monika Rittershaus)

8 ימים של מוסיקה, היסטוריה ואמנות בחג הפסח
ליווי והדרכה: דוד ויצטום

קונצרטים, ביקור במוזיאונים המרתקים של העיר וסיורים בלב ברלין ההיסטורית

תאריכי הנסיעה: 25 באפריל – 2 במאי 2024

יום חמישי 25 באפריל 2024

המראה בשעות הבוקר לברלין בטיסה סדירה של חברת אלעל.

הגעה למלון Berlin Marriott Hotel – חמישה כוכבים דלקס, צמוד לכיכר פוטסדאם Potsdamer Platz – המרכזי ברובע המיטה.

ארוחת צהרים משותפת במלון. 

“ברלין – סימפוניה של עיר גדולה” –  שם הנסיעה הוא לפי סרטו התיעודי פורץ הדרך של הצלם וולטר רוטמן משנת 1927, המתווה את המסגרת המושגית למסע התרבות וההיסטוריה שלנו. ההרצאות של דוד ויצטום מלוות בשלל סרטים, תיעודיים ועלילתיים, מוסיקה, וציוני דרך בתרבות ובהיסטוריה של העיר.

בערב הראשון למסע נגיע לאולם הפילהרמונית, בקרבת המלון ליד ככר פוטסדאם, לשמוע את התזמורת הסימפונית הגרמניתתחת שרביטו של הכוכב הצעיר – המנצח קזוקי ימאדה, המנהל כיום את תזמורת בירמינגהם, עם הכנר הבינלאומי הנודע פרנק פטר צימרמן.

בפתח התכנית – הנוקטורנו לתזמורת סימפונית מאת המלחינה הוולשית מורפיד ליווין אואן, שהלכה לעולמה בדמי ימיה, בגיל 25, היא יצירה רומנטית וצבעונית, שנכתבה בשנת 1913.

אחריו – הקונצ’רטו לכינור מאת בראהמס ברה מז’ור, משנת 1878, אחת היצירות החשובות והמורכבות ברפרטואר הרומנטי לכלי במאה ה19.

במרכז הקונצרט – הסימפוניה השנייה מאת סרגיי רחמנינוף. זו יצירה רחבת היקף ורומנטית במיוחד (החלק השני הוא תמצית הרגש….). היא נכתבה בשהותו של המלחין בעיר דרזדן שבגרמניה, בשנים 1906/1907 – והיא מושפעת מאד מצ’ייקובסקי. הפרק האיטי נחשב לאחד הרומנטיים ביותר בכל ספרות המוסיקה

יום שישי 26 באפריל 2024

הלב של ברלין ההיסטורית – מבירת פרוסיה לבירת היהדות הקוסמופוליטית

בבוקר הרצאה מס’ 1 של דוד ויצטום במלון: ברלין ההיסטורית: הצמיחה הגדולה: מעיר פרובינציאלית לבירת האימפריה הגרמנית – ובירת התרבות האירופית

לאחר ההרצאה נצא לסיור במקום בו התחילה העיר, באזור שבו שוכן היום עמוד הטלוויזיה. נמשיך אל אזור ארמון המלך, באי המוזיאונים. נבקר בשער ברנדנבורג, אזור האוניברסיטה, כיכר בבל (בה שרפו כעשרים אלף ספרים עם האנדרטה של מיכה אולמן), האופרה הממלכתית, צ’ק פוינט צ’ארלי ומבני הממשל של הנאצים ושל הקומוניסטים.

בערב באולם הקאמרי של הפילהרמונית של ברלין נפגוש הערב את רביעיית שומן – אלה 3 אחים מאזור הריינלנד במערב גרמניה, שהקימו יחד עם הויולן פייט הרטנשטיין את הרביעייה. כולם נולדו בשנות ה80. בתכנית 3 יצירות מן הידועות ברפרטואר:

תחילה מוצרט – רביעייה בלה מז’ור – שמספרה 464 ברשימת קכל. זו אחת מ6 רביעיות שהקדיש מוצרט לידידו המבוגר היידן, והיא ידועה בכינוי “התוף” בשל הפרק השלישי שבו כאילו “מתופף” הצ’לן על המיתרים. הרביעייה מצטיינת ברב קוליות וירטואוזית, ונכתבה ב1785.

הרביעייה הראשונה מאת סרגיי פרוקופייב, בסי מינור, הולחנה ב 1931 בהזמנות הספרייה הלאומית בארה”ב. היא נעה במהירות ובחדות בין אינטנסיביות וניאו קלסיקה לבין מוטוריות דינמית. הסיום האיטי אינטנסיבי ובלתי שיגרתי. פרוקופייב אהב מאד את הפרק ועיבד אותו פעמיים להרכבים אחרים.

בטהובן – רביעייה אופוס 127 מי במול מז’ור, משנת 1825, שנתיים לפני מותו. זו הראשונה בין הרביעיות “האחרונות”, ואחת האינטימיות ביותר של בטהובן, והיא פותחת את פרק ההלחנה האחרון – והפלאי ביותר – בכל יצירתו. בשנים אחרונות אלה התרכז בכתיבת רביעיות מיתרים פורצות דרך, שלא הובנו כלל בימי חייו.

ברלין – סימפוניה של עיר – עם דוד ויצטום. אל תחמיצו! השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון (חובה)

איך שמעת על הנסיעה? (חובה)

נושא:

יום שבת 27 באפריל 2024

בבוקר הרצאה מס’ 2 של דוד ויצטום במלון.

ברלין מן השיא אל החורבן: המהפכה בתום מלחמת העולם הראשונה, שנות הזוהר בתרבות ובאמנות ברפובליקה הווימארית, ובעקבותיהן שנות האופל הנאצי, מלחמת העולם השנייה והשואה.

את היום נקדיש לסיורים בעברית, בהדרכת האמנית רועי ויקטוריה חפץ, בשתיים מהגלריות החשובות בברלין.

לאחר שנים רבות שעברה שיפוץ נפתחה לאחרונה הגלריה הלאומית החדשה, ה Neue Nationalgalerie, אשר שוכנת במבנה היפיפה, שתוכנן על ידי הארכיטקט הידוע מיס ואן דה רוהה.

הגלריה מתרכזת באמנות מודרנית ואמנות מתחילת המאה ה-20 ובה יצירות של גדולי אמני אירופה מאותה התקופה כגון פיקאסו, קנדינסקי, חואן מירו, אוטו דיקס, גאורג גרוס וקירשנר.

ביקור בגמלדה גלרי- הגלריה של ה Old Masters

אוצר הכתר של האוסף הממשלתי של גרמניה, הגמלדה גלרי אוצר בחובו את אחד מהאוספים החשובים ביותר בעולם של יצירות מהמאות ה-13 ועד ה-18. קשה לתאר את העושר התרבותי שקיים במסדרונות המוזיאון הזה, שמכיל יצירות של כמה מגדולי האמנים של ההיסטוריה האירופאיתנצפה ביצירות מאת דורר, בוטיצ׳לי, קרוואג׳יו, טיציאן, ורמיר, רמברנט ורובנס ונגלה שוב ושוב מדוע יש אמנים שזוכים לכינוי ״המאסטרים הגדולים״.

בערב קונצרט עם מאסטרו דניאל בארנבוים, בסדרת המינויים של הפילהרמונית של ברלין. אתו מופיעה הכנרת הצעירה – הכוכבת מגאורגיה שהיא בעונה הנוכחית “אמנית הבית” של הפילהרמונית – ליזה בטיאשוילי – והתזמורת הפילהרמונית הברלינאית.

גם בטיאשוילי בחרה לבצע את הקונצ’רטו מאת בראהמס, ששמענו לפני יומיים!  – וזוהי כמובן הזדמנות לכולנו להשוות ביצועים ולהעמיק רשמים מן היצירה האלמותית הזאת.

ולסיום – הסימפוניה החמישית מאת בטהובן – הפותחת באקורד הסוער המבשר את התקופה הרומנטית במוסיקה. זו גם היצירה שהפכה לסמל ולאות לתקווה לניצחון במלחמה נגד הנאציזם באירופה

הכוכבת מגאורגיה – ליזה בטיאשוילי

Daniel Barenboim © photo by Silvia Lelli

יום ראשון 28 באפריל 2024

בבוקר נצא לשכנתה של העיר ברלין – פוטסדאם, ובדרך נעצור אל מל האגם הגדול – ימת ואן, “וואנזה”. נעצור לסיור בווילה הידועה לשמצה שבה התכנסו כמה מבכירי המשטר הנאצי לתכנון “הפתרון הסופי”, השמדת יהדות אירופה, בינואר 1942. הווילה הפכה למוזיאון המנציח את “ועידת ואנזה” שהפכה לסמל. לא רחוק משם, בוילה ציורית נוספת על שפת האגם, היה ביתו של הצייר היהודי גרמני הגדול, מקס ליברמן. בווילה מוצג אוסף ציורים שלו – והגינה שמאחורי הבית שוחזרה ופורחת כשם שהייתה בימיו.

פוטסדאם, בירת תעשיית הסרטים של גרמניה מאז תחילת המאה ה20, הייתה לפני כן מושב חצר המלוכה הפרוסית, ואנו נבקר בגני הארמון המפורסם שהקים המלך הידוע ביותר שלה – הוא פרידריך השני, המכונה “הגדול”, בנוסח וורסאי, במאה ה-18, ושמו “סן-סוסי”. הגנים הם אתר מורשת עולמי של אנסק”ו. יש המשווים גם אותם לגנים המלוטשים בוורסאי, שהיו המודל למלך הפרוסי, שהיה מצביא מהולל – אך גם מוסיקאי ופילוסוף. לסיום – נבקר גם במרכז העיר העתיקה והמלבבת, המציגה סגנונות בנייה אירופיים רבגוניים.

יום שני 29 באפריל 2024

בבוקר הרצאה מס’ 3 של דוד ויצטום במלון. ברלין בין החורבות לבין החומה: התבוסה במלחמה, שנות הכיבוש, חלוקת העיר והמלחמה הקרה, הקמת “חומת ברלין”.

סיור אמנות רחוב בהדרכת רועי ויקטוריה חפץ וגלי יפה: ברלין ידועה כעיר רב גונית שבה האמנות לא נמצאת רק בתוך הגלריות והמוזיאונים. היום נצא לרחובות העיר ונגלה את עבודות האמנות המסתתרות על שלטי הרחוב, הבניינים וכל חפץ שנמצא במרחב הציבורי.

ברלין התפרסמה בתרבות האלטרנטיבית שלה. היום נבקר “בחצר האחורית” של העיר, בשכונות שאליהן, לרוב, לא מגיעים התיירים. נשמע על תרבויות משנה, על המתחים הפוליטיים בעיר

בערב, באולם הגדול של הפילהרמונית של ברלין, נפגוש את הפסנתרן הנחשב על ידי רבים לגדול ביותר בתקופתנו – גריגורי סוקולוב, כרגיל אצל האמן האקסצנטרי הזה, הממעט מאד להופיע אך מרבה מאד, לשמחת כולנו, במתן הדרנים לקהל המשולהב המגיע לאולם – עדיין לא ידועה התכנית, אך המעריצים חוטפים, מדי שנה, את הכרטיסים גם ללא שיידעו מה צופן להם הרסיטל. דבר אחד ידוע היטב: האיכות המדהימה והייחודית של הנגינה… תכניותיו של סוקולוב הן תמיד בבחינת הפתעה, אך לא הביצוע, כמובן.

Grigory Sokolov photo by Vico Chamla

יום שלישי 30 באפריל 2024

בבוקר הרצאה מס’ 4 של דוד ויצטום במלון.

ברלין היום ומחר: לאחר נפילת החומה – האם שוב עיר אחת? – ברלין והעולם, התרבות החדשה, ברלין מול המלחמות החדשות באירופה, ברלין, היהודים והישראלים בימים הקשים שאחרי 7 באוקטובר.

סיור ברובע היהודי

נתחיל את יומנו באחד מאתרי הזיכרון המרשימים בברלין, “רציף 17” ותחנת גרונוואלד. נקדיש זמן לסיפורה של אחת מהקהילות היהודיות המרתקות. קהילה שבה חיו ופעלו אישים כמו משה מנדלסון (אבי תנועת ההשכלה), עזריאל הילדסהיימר (מייסד האורתודכסיה המודרנית), אלברט איינשטיין ורבים אחרים.

לאחר הפסקת הצהריים נמשיך אל הרובע היהודי ובין היתר נראה את האנדרטה לבית הכנסת הישן, ל”מחאת הנשים”, אזור החצרות והאקשר מרקט, בית הכנסת החדש (מבחוץ).

ארוחת ערב משותפת במסעדה

יום רביעי 1 במאי 2024

סיור בעברית במוזיאון הישן ופנורמת פרגמון בהדרכת הארכיאולוגית גלי ב. יפה

האלטס מוזיאון בברלין (המוזיאון הישן, והראשון שנבנה באי המוזיאונים) מכיל תצוגות שמתרכזות בעולם הקלאסי. במהלך הביקור נראה ממצאים מיוון העתיקה, החל מתקופת הקולוניזציה היוונית במאה ה – 8 לפנה”ס, דרך התקופות השונות וההפתחות של התרבות היוונית ועד התפשטות התרבות ההלניסטית בעקבות כיבושי אלכסנדר מוקדון, כולל ביקור ברוטנדת האלים.

לאחר הפסקה נמשיך את הסיור במיצג פנורמת פרגמון, המיצג כולל ממצאי פסלים מהעיר פרגמון והמזבח המפורסם, ומיצג של 360 מעלות שמחייה בצורה מהממת את החיים בעיר פרגמון העתיקה במאה ה – 2 לפנה”ס.

את הערב האחרון בתכנית נבלה באולם ה”קומישה אופר”, בית האופרה התוסס והחתרני של ברלין, החצוף ורב ההעזה. הפעם – חוזרת התוכנית למוצרט, לאופרה “נישואי פיגרו” משנת 1786, לליברית לפי פייר בומרשה מאת לורנצו דה פונטה.

האופרה, הנחשבת “אמא של כל הקומדיות המוסיקאליות”, מוצגת הפעם בבימויו של הכוכב הרוסי הנון-קונפורמיסט קיריל סרברניקוב  – המביא אל הבמה הברלינאית, לאחר הצלחת האופרה “כך עושות כולן” מאת מוצרט את “פיגרו” – בהצגות בכורה ראשונות העונה. אנו פוגשים את זוג המשרתים המתוחכם, פיגרו וסוזנה בלילה שלפני נישואיהם, כאשר הבוס, הרוזן אלמהוויוה, זומם, כנראה, לנצל את “זכות הלילה הראשון”…

הזוג, בסיוע רעייתו האצילה של הרוזן המטופש, רוקם מזימות נגד, והאופרה הפכה לאחת הפנינים הבוהקות בתולדות המוסיקה. וב”קומישה אופר” השובב והפרוע מצפה לנו חוויה מבריקה, ייחודית ומאתגרת.

יום חמישי 2 במאי 2024

טיסת בוקר מאוחרת סדירה וישירה של אל על לישראל, נחיתה בשעה 16:00.

צרו קשר עכשיו ונחזור אליכם עם הפרטים!

שם מלא (חובה)

אימייל (חובה)

טלפון (חובה)

איך שמעת על הנסיעה? (חובה)

נושא:

החבילה כוללת:

 • טיסות ישירות בחברת אל על לברלין
 • אוטובוס תיירים מפואר לקבוצה בכל תקופת הנסיעה
 • מלון Berlin Marriott Hotel חמישה כוכבים דלקס על בסיס B&B
 • מלווה לקבוצה מטעם חברת “שמים הפקות בינלאומיות”
 • ליווי והרצאות על היסטוריה ומוזיקה של דוד ויצטום
 • סיורי אמנות מודרכים בעברית עם האמנית רועי ויקטוריה חפץ
 • סיור בעברית עם הארכיאולוגית גלי ב. יפה
 • כניסות לכל האתרים והמוזיאונים
 • כרטיסים לכל המופעים והקונצרטים
 • 2 ארוחות משותפות
 • טיפים לנותני שירות
 • מערכת שמע אישית בהדרכות
 • שירותי סבלות וכניסה מהירה במלון
 • עלות הנסיעה:
 • עלות ליחיד בחדר דלקס זוגי (לבד בחדר) 4,692 יורו
 • עלות לזוג בחדר דלקס 7,672 יורו

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

*הזכות לשינויים שמורה למארגנים

סגירת נגישות