הפסטיבל למוסיקה עתיקה – אוטרכט 2018 – תכנית אמנותית

יום שני, 27 באוגוסט 2018, בשעה 20:00

סיפור-הסבל (הפסיון) של ז’אן ד’ארק – סרט בשילוב מוזיקה חיה

הפקה מקורית ויצירתית המשלבת סרט-אילם איכותי עם מוזיקה של ימי-הביניים, בביצוע אחת הלהקות הקוליות המובילות בתחומה.

במאי הראינוע הדני קארל תיאודור דרייר יצר ב-1928 את הסרט המתאר את משפטה והוצאתה-להורג של ז’אן ד’ארק. קבוצת הזמרים האנגלים אורלנדו קונסורט לקחה את הסרט, בנתה וצירפה לו פס-קול של קטעי מוזיקה מהתקופה של סיפור המעשה, והם מבצעים את פס-הקול בשירה חיה. המוזיקה שנבחרה היא מוטטים ושירים מאת המלחינים המפורסמים של תחילת המאה ה-15 בבורגונדיה, בעיקר של גיום דופאי ושל ז’יל בנשוא.

יום שלישי, 28 באוגוסט 2018, בשעה 20:00

הבאלט המלכותי של הלילה: המלך רוקד!

בשנת 1653 חגג המלך לואי ה-14 עשר שנים לעלייתו לכס-המלוכה הצרפתי, והוא בן 15. אירוע מכונן ובולט בחגיגות היה נשף ריקודים לילי שארך 12 שעות, ובו השתתף בריקוד גם המלך בכבודו ובעצמו. לנשף הוזמנה מוזיקה מקורית וחדשה מכמה מהבולטים שבמלחיני התקופה – הצרפתים קמבפור, בוסה, קונסטנטין ולאמבר, האיטלקים לואיג’י רוסי ופרנצ’סקו קוואלי, ואחרים. המוזיקה נועדה לפאר את הדר המלכות ואת העושר התרבותי שבזכותו יצליח ‘מלך השמש’ להשתלט על כל אירופה.

המבצעים הם חברי אנסמבל קורספונדאנס עם המנצח סבסטיין דוסה, אשר זכו בפרסים בינלאומיים על הקלטת המוזיקה הזו.

לואי ה-14 אוטרכט 2018

יום רביעי, 29 באוגוסט 2018, בשעה 20:00

האופרה ‘הבוריאדים’ של ראמו (בביצוע קונצרטנטי)

ז’אן פיליפ ראמו הוא הבולט מכל המוזיקאים הצרפתים שהצליחו להטמיע את הלהט של המוזיקה האיטלקית בתוך העידון והצבעוניות הצרפתית ולהלחין את האופרות המרהיבות ביותר. האופרה Les Boréades נכתבה על-פי סיפור מיתולוגי ב- 1764, והיא אחת מהמפורסמות שלו. כאן נוכל לשמוע את המוזיקה בביצוע אחת מתזמורות הבארוק העולות שזכו להצלחה עצומה בשנים האחרונות בפסטיבל אוטרכט – קולגיום 1704 הצ’כית בניצוח וצלאב לוקס ועם האנסמבל הווקאלי שלהם.

יום חמישי, 30 באוגוסט 2018, בשעה 20:00

מיסה של ז’וסקן – גלי אנג’לי ז’נבה

ז’וסקן דה-פרה הוא אחד המלחינים הנערצים ביותר של הרנסנס. המוזיקה שלו מאופיינת בתחבולות רב-קוליות מתוחכמות ומורכבות ובהרמוניה שמיימית.

בקונצרט הערב יצירה קולית אחת בלבד – המיסה שבה שילב שיר חילוני שכותרתו Malheur me bat. המבצעים הם הזמרים של “המלאכים של ז’נבה” בניצוח סטפן מקלאוד.

הספריון XXII

יום שישי, 31 באוגוסט 2018, בשעה 20:00

“העמים” של קופרן ‘הגדול’ – בביצוע ג’ורדי סאוואל והספריון XXI

ארבע יצירות גדולות, בכל אחת טריו-סונטה ומבחר של ריקודים, המציגות ארבעה עמים ואפיוניהם: הצרפתים, הספרדים, ה’אימפריאלים’ (הרומאים העתיקים) ואנשי פיימונט (נתיני בית-סבוי). הקונצרט הזה מהווה הזדמנות נדירה יחסית להשבחת הטעם המוזיקלי של שומעיו ולהתנסות בתחושות של הניואנסים הדקים שמזמנת האמנות הצרפתית הנעלה (כמו טעימת יין או טעימת גבינות צרפתיות מעודנות). על תזמורת הספריון XXI מנצח נגן-הגמבה הקטאלוני הנודע ג’ורדי סאוואל.

 

יום שישי, 31 באוגוסט 2018, בשעה 22:30

קינות לשעת-לילה – בביצוע ‘טסטו סולו’

חוויה איכותית מרתקת מזומנת למאזיני קונצרט זה: אוסף של קינות ותפילות אשכבה מסוף ימי-הביניים ומהרנסנס בביצוע אחד האנסמבלים המצוינים הפועלים כיום – ‘טסטו סולו’.

יום שבת, 1 בספטמבר 2018, בשעה 17:00

“עולמו של דופאי” – בביצוע אנסמבל ‘לוצ’ידריום’

גיום דופאי הוא מגדולי המוזיקאים של המאה ה-15. אנסמבל לוצ’ידריום של המוזיקאית היהודיה-אמריקאית אייברי גוספילד הולך בעקבות מסעו של דופאי לאיטליה ומנסה להתחקות אחר המוזיקה שפגש שם, רובה ‘תורה שבעל-פה’, ועל השפעותיה על יצירתו. בסיום הקונצרט הקאמרי הזה נוכל להיפגש עם אייברי, לשוחח ולשאול שאלות על המוזיקה, על הכלים ועל חברי הקבוצה.

יום שבת, 1 בספטמבר 2018, בשעה 20:00

משתה של מוסיקה, אוכל וריקוד בחצר הדוכס של בורגונדיה – בביצוע להקת ‘זכרון מתוק’

ערב מיוחד לציון הנושא המרכזי של פסטיבל המוזיקה העתיקה באוטרכט. שילוב של להקה המתמחה בנגינת מוזיקה של הרנסנס הבורגונדי והצרפתי, של רקדנים המתמחים בריקודי-התקופה, ושל שף הקורא לעצמו “ארכיאולוג של טעמים קולינריים”. אמנם הסיכוי לטעום מהמטעמים הרנסנסיים שיוגשו על שולחן-המשתה הוא קטן, אך המארגנים מזמינים אותנו להיות אורחים (מרחוק) של הדוכס של בורגונדי.

ז'אן פיליפ ראמו

ז’אן פיליפ ראמו

יום ראשון, 2 בספטמבר 2018, בשעה 20:00

קונצרט סיום הפסטיבל – “רקוויאם לראמו”

ב-1764 נפטר ז’אן פיליפ ראמו, המלחין הצרפתי המהולל. הוחלט לנגן בהלוויתו את הרקוויאם של המלחין ז’אן ז’יל, יצירה מרגשת ומפורסמת שכבר נוגנה בלוויות רבות. ברקוויאם שובצו גם קטעים מיצירותיו של ראמו. המנצח סקיפ סמפה והתזמורת הצרפתית קפריצ’ו סטרווגנטה עם מקהלת וסולני קפלה קרקוביינסיס מקרקוב יבצעו בערב זה את הגירסה שהושמעה במהלך הלוויה.

בנוסף לקונצרטים, נבקר במהלך סוף-השבוע המסיים את הפסטיבל באחד האירועים הססגוניים ביותר של מוזיקאי ותלמידי המוזיקה העתיקה במסגרת הפסטיבל: שוק כלי-הנגינה ההיסטוריים. זהו שוק של בוני העתקים של הכלים, ובו ניתן להסתכל, לגעת ואף לנסות מאות רבות של גרסאות של כלים שרובנו מכירים רק מרחוק או מציורים עתיקים.

חוויה מיוחדת, המאפשרת למשש ולהריח את הלכה או השמן הספוג בעצים המיוחדים ולגעת במיתרי-הגיד, וגם לשמוע את האמנים והתלמידים אשר בודקים ומנסים את צליליהם המיוחדים של הכלים (כל כלי שונה ומיוחד). בוני הכלים הינם אנשים מיוחדים במינם – המקדישים את חייהם לשחזור עבודת-היד האמנותית המקורית של המאות הקודמות.  

סגירת נגישות