אמני מופת: הציור הגרמני במאה ה-16, הניאו קלאסי בצרפת וציור ספרדי

הציור הגרמני במאה ה-16, הניאו קלאסי בצרפת וציור ספרדי

אמני מופת: אנגר, דירר, גויה ואחרים

עם ד“ר דורון לוריא- מרצה, אוצר וחוקר אמנות

לכל ידידינו היקרים,

אנו נרגשים להזמין אתכם לסדרה של שלוש הרצאות חדשות של ד”ר דורון לוריא.

בהמשך לסדרת ההרצאות “גדולי האמנות”, נתרכז הפעם בשלוש ארצות: גרמניה, צרפת וספרד.

סדרת הרצאות זו מנסה להאיר נושאים באמנות מן הצד הפחות מוכר שלהם. בניגוד לטקסטים הרשמיים, אותם יכול כל אחד לקרוא בספרי אמנות למיניהם (המצויינים כשלעצמם, כמובן), מושם בסידרה זו דגש על נושאים באמנות, כפי שהם נראים “מבפנים” – מנקודת מבטם של אמנים (בארץ ובעולם), אוצרי מוזיאונים, רסטורטורים, סוחרי אמנות, חברות בין-לאומיות למכירות פומביות, וגם – למרבה הצער – מנקודת מבטם של זייפנים ושל פושעי-אמנות אחרים.

סודות מקצועיים, שיקולים ענייניים יותר ופחות, מאבקי כוח, מניפולציות ויצרים הסמויים מן העין, ובקיצור – הכוחות המניעים את העולם בכלל, ואת עולם האמנות בפרט.

ד”ר דורון לוריא הוא חוקר אמנות שהתמחה באמנות הולנדית ובחקר זיופים. אוצר בכיר ורסטורטור ראשי במוזיאון תל אביב לאמנות לשעבר. שימש כמרצה בחוג לתולדות האמנות ובפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. ערך והגיש במשך שלוש שנים (2005-2008) את התכנית “ציפורי לילה” בגלי-צה”ל. מחבר הספרים “חשיפה כפולה”, “רמברנדט – מיתוס מול מציאות” ו” בת אבודה – אנג’ליקה שץ”.

ז'אן-אוגיסט דומיניק אנגר: "מרחץ תורכי", 1862

האנס הולביין הבן: "השגרירים", 1533

פראנסיסקו גויא: "המאחה העירומה", 1800

הרצאה מוקלטת מס’ 1

הציור הגרמני במאה ה-16: דירר, הולביין וקראנאך

אַלבּרֶכט דִירֶר היה צייר, אמן הדפס עץ, תחריט ורישום, ואיש אשכולות גרמני, ששלח ידו גם במתמטיקה, גאומטריה, צורפות, מוזיקה ועוד. שלושה דיוקנאות-עצמיים נפלאים, ציור של ארנב ועוד – נחשבים כאבני-דרך בסגנון הרנסאנס הגרמני.

האנס הולביין הבן למד ציור מאביו, הנס הולביין האב.  מאוחר יותר, הוא עבר לעיר בזל, ומשם עבר ללונדון.  הולביין צייר דיוקנאות רבים בחצרו של הנרי השמיני – כולל דיוקן מפורסם של המלך עצמו, ושל לפחות אחת מנשותיו. ציור מפורסם שלו מכונה “השגרירים”, למרות שרק אחד משני המצויירים היה באמת שגריר…

 

הרצאה מוקלטת מס’ 2

הציור הניאו-קלאסי בצרפת: ז’אק-לואי דויד ו-אנגר

ז’אק-לואי דויד יסד בצרפת אסכולה חדשה. הוא שירת משטרים שונים, בהחליפו נאמנויות כזיקית פוליטית: הוא שירת את המהפיכה, את נפוליאון, ניסה לעבוד גם עם בית בורבון, וסיים את הקריירה העשירה שלו בגלות בבלגיה. בין ציוריו המפורסמים: “נפוליאון חוצה את האלפים”, “מות מארה” ו”הכתרתו של נפוליאון“.

ז’אן-אוגוסט-דומיניק אַנְגְר היה תלמידו המצטיין של ז’אק-לואי דויד והנהיג את התנועה הנאו-קלאסית לאחר מותו. צייר ציורים היסטוריים, מיתולוגיים, דיוקנאות ועירום נשי (אודאליסק”, “מרחץ תורכי” ועוד).

 

הרצאה מוקלטת מס’ 3

ציור ספרדי: פרנסיסקו גויה

פרנסיסקו גויה, צייר ואמן-הדפס ספרדי, החל את דרכו בציור מיתווים לשטיחי-קיר עבור משפחת המלוכה הספרדית. אחר-כך הפך לצייר החצר של המלכים קרלוס השלישי וקרלוס הרביעי. הוא צייר דיוקן מפורסם של כל משפחת המלוכה.  בין לבין הוא גם לקה בחירשות. תיעד (אם כי לא בזמן-אמת) את התקוממות העם הספרדי נגד שלטונו של נפוליאון, צייר את “המאחה העירומה” ו”המאחה הלבושה” וסיים את חייו בציור “הציורים השחורים” האקספרסיביים.

*3 הקישורים להרצאות המוקלטות יישלחו אליכם במייל עד 24 שעות לאחר הרכישה ויהיו זמינים לצפייה עד כשבועיים לאחר הרכישה

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בצפייה או ברכישה ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 0544347213 או למייל daniel.w@skygp.co.il

*מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

 

נשמח לראותכם איתנו!

תאריכים: 12, 19, 26 בינואר ימי שלישי ב17:00

סגירת נגישות