האבולוציה של גיטרת הג’אז ! יולי- אוגוסט 2021

האבולוציה של גיטרת הג’אז

עם דני איילט, גיטריסט, זמר והמנהל האמנותי

של פסטיבל הג’אז הבינלאומי של בריסטול בשידור ישיר מבריסטול, אנגליה

לחברינו היקרים שוחרי המוסיקה, התרבות והאמנות,

מזמינים אתכם לשלוש הרצאות חדשות עם דני איילט בשידור ישיר מבריטניה!

בסדרת הרצאות זו בת 3 חלקים הגיטריסט דני איילט ידון בתפקידה של הגיטרה בג’אז. ממקורותיו המוקדמים ככלי קצבי גרידא בשנות העשרים של המאה הקודמת, אנו נצפה בגיטרה אשר מחליפה את הבנג’ו ככלי הנבחר בהרכב הג’אז באותן שנים מוקדמות של הקלטות הג’אז.

לאחר מכן אנו נגלה כיצד הגיטרה, אשר נוגנה בידי נגנים חלוצים כמו אדי לאנג, החלה להתמקם כקול וככלי סולו מלא קסם וצבע. חייו ועבודתו של גאון הצוענים שאין שני לו, ג’נגו ריינהרדט, ייחקרו וינותחו וכיצד השפעתו עדיין מורגשת בעוצמה במאה ה -21.

בהמשך נראה כיצד הגיטרה, סוף סוף עומדת במרכז הבמה עם המצאת המגבר החשמלי, ונתעכב על האזנה ליצירתו החשובה ביותר של הגאון הטרגי צ’רלי כריסטיאן. משם נצפה במהלך האירועים  אשר הפכו את הגיטרה אט אט לכלי הנגינה המושמע ביותר של המאה העשרים, ועל הדרך אנו פוגשים את אגדות הג’אז שהרחיבו את הרפרטואר ואת אפשרויות הגיטרה והפכו אותה לאחד מכלי הנגינה האקספרסיביים ביותר.

דני איילט, גיטריסט בריטי וירטואוז ומעבד מוכשר, אשר הופיע לא רק בנגינה בסצנה הבריטית אלא בסיורים חובקי עולם עם כמה מהמשובחים בניו אורלינס כמו ליליאן בוטה, ד”ר ג’ון והלהקה הגדולה של הארי קוניק. הוא מנגן גיטרה באופן מקצועי מאז אמצע שנות ה -80, במגוון רחב של סגנונות; ג’אז, בלוז, רוק וסווינג המאפשרים לו לבוא לידי ביטוי כמעט בכל הקשר. כמנהל האמנותי ומייסד של פסטיבל הג’אז והבלוז בבריסטול הוא הביא לעיר כמה מהשמות הגדולים בעולם הג’אז.

סקירה מרתקת היישר מבריסטול, בריטניה! מלווה בהדגמות, השמעות וסרטונים נדירים.

  • ההרצאות הן בשפה האנגלית

הרצאה מוסיקלית מס’ 1, יום שלישי 27 ביולי בשעה 19:00

“החלוצים האקוסטיים”

לוני ג’ונסון בהקלטות המוקדמות של לואי ארמסטרונג ואדי לאנג עם ביקס ביידרבק ובינג קרוסבי, היו שניים מהחשובים מבין חלוצי גיטרות הג’אז המוקדמים. החידושים שלהם סללו את הדרך לדור שלם של גיטריסטים; דור שהגיע לשיאו בגאונותו של ג’נגו ריינהרדט לפני שהמגבר החשמלי ראה שחר חדש לכלי.

 

הרצאה מוסיקלית מס’ 2, יום שלישי 3 באוגוסט בשעה 19:00

מאקוסטית לחשמלית!

המצאת הגיטרה החשמלית והמגבר החשמלי באמצע שנות השלושים העניקה לגיטרה אפשרויות חדשות שלא היו לה בעבר. לפתע, הגיטרה יכולה להתחרות ככלי ‘קו קדמי’ עם החצוצרה, הקלרינט והסקסופון ששלטו בג’אז עד אז. צ’רלי כריסטיאן הגדול הפך למפיץ הגדול ביותר בתקופתו של נגינה בגיטרה החשמלית, והעניק השראה לכל גיטריסט ג’אז מאותו הרגע.

 

הרצאה מוסיקלית מס’ 3, יום שלישי 10 באוגוסט בשעה 19:00

ילדיו של צ’רלי

נתבונן ונאזין לגיטריסטי הג’אז הגדולים שהלכו בעקבות צ’רלי כריסטיאן וזאת לצד השינויים בטעם המוסיקלי בשנות החמישים והשישים. כאשר הרוקנרול פיתח נגני גיטרת ג’אז רבים, המשיכו נגני הג’אז לחקור ולחדש, תהליך אשר הוביל להופעתם של ענקים כמו ווס מונטגומרי, ומאוחר יותר ג’ורג’ בנסון.

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי שלישי בשעה 19:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 17:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

ו10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-6560787

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה למייל info@shamayim.co.il בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

תאריכים: 27 ביולי+ 3,10 באוגוסט ימי שלישי בשעה 19:00

סגירת נגישות