האורטוריה “שאול” – פאר יצירתו של הנדל

האורטוריה “שאול“ – פאר יצירתו של הנדל

עם פרופ’ מיכאל מלצר- אבי הנגינה האמנותית בחלילית בישראל

לכל ידידנו היקרים שוחרי המוסיקה והתרבות,

מזמינים אותכם  הפעם לסדרה של 3 הרצאות חדשות ומרתקות עם פרופ’ מיכאל מלצר!

על הסדרה:

מכל האורטוריות שהלחין הנדל באנגליה בולטת בנועזותה, במקוריותה וביופיה האורטוריה התנ”כית המוקדשת למלך שאול. הנדל מתעלה על עצמו בעיצוב ובאפיון הדמויות של המלך שאול, דוד ויהונתן, הנביא שמואל, בעלת-האוב, ואחרים. הוא מצליח להחיות את הדרמה התנ”כית באופן שגורם לנו הזדהות מלאה עם שמחת נצחונו של דוד על גוליית, עם שאול המלך המקנא בדוד, עם שאול המבועת בעין-דור, עם דוד המקונן על יהונתן, ועוד ועוד. דרך צליליו של הנדל קל לנו להבחין בנפלאות הסיפור התנ”כי ולהעריך את איכותו.

פרופ’ מיכאל מלצר ביסס את מעמדו כמרצה מבוקש על היבטים שונים ומגוונים ביותר של המוסיקה. הוא כיהן במשך שנים כסגן-נשיא באקדמיה למוסיקה בירושלים, וכמנהל-האמנותי של פסטיבל קול המוסיקה בגליל-העליון בכפר-בלום, וקנה לעצמו שם כנגן חלילים וחליליות שהקליט עשרות הקלטות וחינך דורות של תלמידים וממשיכי-דרך.

Giovanni Francesco Barbieri, 1646

Handel by Balthasar Denner

Nikolay Mikhailovich Plyusnin

הרצאה מוקלטת מס’ 1

רצף עלילתי ודרמה במוסיקה

כיצד מתגבר מלחין-אופרות גאוני על מגבלותיו של הסגנון הבארוקי האצילי במטרה להציג דרמה שתרגש מאזינים מכל מקום ומכל זמן? איך מחברים רצף של קטעי-מוסיקה קצרים לעלילה רחבת היקף? ומה הקשר בין דוד המלך לבין אורפאו שזכה שיכתבו עליו אופרות שזכו לחיי-נצח?

 

הרצאה מוקלטת מס’ 2

על הקנאה

הנדל מטפל באופן יוצא-דופן ברגש ההרסני שהביא חורבן ואובדן על שאול המלך ועל מלכותו. פתיחת המערכה השניה של האורטוריה היא רגע מכונן ששינה לעד את ההיסטוריה של המוסיקה. נלמד על מושגים כגון ‘אוסטינאטו’, ‘לייט-מוטיב’, ‘תורת-האפקטים’ ואחרים, ונכיר את אפשרויות הביטוי של שגעון במוסיקה.

 

הרצאה מוקלטת מס’ 3

על הקינה

מה כבר ניתן לצרף לביטויי הכאב בקינה האלמותית של דוד על שאול ויהונתן? איך אפשר להוסיף רגש לטקסט כמו “הצבי ישראל על במותיך חלל איך נפלו גבורים”, או “הרי בגלבוע אל טל ואל מטר עליכם”, או “שאול ויהונתן הנאהבים והנעימים, בחייהם ובמותם לא נפרדו”?

נלמד על פרסל, מונטוורדי, ראוול… וכמובן – הנדל!

*3 הקישורים יישלחו אליכם במייל עד 24 שעות לאחר הרכישה ויהיו זמינים לצפייה עד כשבועיים לאחר הרכישה

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בצפייה או ברכישה ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 0544347213 או למייל daniel.w@skygp.co.il

*מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

 

נשמח לראותכם איתנו!

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

סגירת נגישות