הוליווד מביטה אל ברלין

מאה שנות מסך הקסם: קומדיות, דרמות וטרגדיות

המספרות את תהפוכות המאה ה20

עם דוד ויצטום

לכל ידידנו היקרים שוחרי המוסיקה, האמנות והתרבות,

לאור הצלחת סדרת ההרצאות הקודמת- אנחנו מזמינים אותכם לסדרת הרצאות נוספת מרתקת ועשירה, שתינתן ע”י מר דוד ויצטום, המוכר לחלקכם גם מהנסיעות שלנו למסע בעקבות באך, ברלין- סימפוניה של עיר ופסטיבל מוצרט בעיר באת’ שבאנגליה…וכמובן מערוץ 1 המיתולוגי.

 

על הסדרה:

הסדרה מביטה  – באמצעות עדשת מצלמת הקולנוע – אל כמאה שנות מסך הקסם: תחילה בתור ראינוע, לפני שנוסף פס הקול, יצירות מבירת הקולנוע העולמי – הוליווד, העוסקות בבירת התרבות האירופית ביבשת הישנה, ברלין – שהפכה במהלך התקופה לבירת הרשע העולמי, אך גם למעצמת סרטים מתחרה.

בשנים הללו, הגיעו להוליווד כמה מגדולי היוצרים בברלין ובווינה – עשרות – אולי מאות במאים, שחקנים, מלחינים, נגנים, רקדנים ואמנים, רובם, כמובן, יהודים, שהוכרחו לגלות ממולדתם. הם מצאו בהוליווד מקלט אך גם כר נרחב לפעילות יוצרת – ששינתה גם את פניו של הקולנוע האמריקני. מאז, הייתה הוליווד מעצמת התרבות המובילה בעולם.

את הסיפור האנושי המרגש נלווה בשלל קטעים מסרטי הקולנוע האגדיים של התקופה – מקומדיות קלילות ואף מטורפות, דרך סרטי דרמה, ריגול ומתח, ועד לטרגדיות – עלילתיות ותיעודיות.

"הדיקטטור הגדול" עם צ'רלי צ'פלין

"גרנד הוטל" עם גרטה גארבו וג'ון ברימור

"יעקב השקרן" עם רובין ויליאמס

הרצאה מוקלטת מס’ 1

קומדיות

בראש היוצרים המביטים לאירופה – צ’רלי צ’פלין: החל ב”הכתף שק”, שעלילתו מתרחש בעת מלחמת העולם הראשונה, וכמובן, “הדיקטטור הגדול” הקלאסי, שסיפור הפקתו מרתק בפני עצמו. עוד יוצר קומי גאוני היה הבמאי הדגול ארנסט לוביץ’ – במיוחד בסרטו האלמותי “להיות או לא להיות”.

 

הרצאה מוקלטת מס’ 2

דרמה ומתח

החל בשנות ה30 – כמו שובר הקופות הרומנטי “גרנד הוטל” של ויקי באום, והגרסה הקולנועית הראשונה לרומן הנוגע ללב מאת הנס פאלאדה – “איש קטן, לאן”, ובשנות ה60 – הדרמה המשפטית והאנושית “משפטי נירנברג”, שקיבצה אוסף כוכבים – ופרסים – חסרי תקדים, וסרטי הריגול – “המסך הקרוע” של היצ’קוק או “הגרמני הטוב” עם ג’ורג’ קלוני. וכמובן, מן השנים האחרונות – “נער קריאה” זוכה האוסקרים וכמוהו “ממזרים חסרי כבוד”, סרטו חסר המעצורים של קוונטין טרנטינו.

 

הרצאה מוקלטת מס’ 3

טרגדיות

גם אלה פותחות במלחמת העולם הראשונה, כמו “במערב אין כל חדש” משנת 1930, בעקבות ספרו המפורסם של אריך מריה רמארק. אחרי מלחמת העולם השנייה והשואה נציג את הסרט התיעודי המזעזע “טחנות המוות” משנת 1946, ומן השנים המאוחרות יותר את “יעקב השקרן” עם רובין וויליאמס, והגרסה ההוליוודית לרב המכר “לבד בברלין” בכיכובה של אמה תומפסון. עם זאת, הסרט ההוליוודי רב ההשפעה בכל רחבי תבל בנושא העבר הגרמני, היה, כמובן, מאז שנות התשעים, “רשימת שינדלר” של סטיבן שפילברג.

*3 הקישורים יישלחו אליכם במייל עד 24 שעות לאחר הרכישה ויהיו זמינים לצפייה עד כשבועיים לאחר הרכישה

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בצפייה או ברכישה ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 0544347213 או למייל daniel.w@skygp.co.il

*מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

 

נשמח לראותכם איתנו!

סגירת נגישות