חלוצות האדריכלות של המאה ה-20 * * * * *מאי 2021

חלוצות האדריכלות של המאה ה-20

לילי רייך מברלין- מרגרט שוטה-ליהוצקי מוינה- שרלוט פריאן מפריז

עם אדר’ אריאל ניומן מברצלונה

לכל ידידנו היקרים שוחרי המוסיקה והתרבות,

מזמינים אותכם לסדרה של 3 הרצאות חדשות ומרתקות עם אדריכל אריאל ניומן בשידור ישיר מברצלונה!

על הסדרה:

במאה העשרים האישה הצליחה לפרוץ דרך לתוך העולם המקצועי. בתחום האדריכלות, עלייתה של האישה למעמד המקצועי הבכיר הייתה מדורגת: היא כללה בהתחלה תחומים תומכים כמו עיצוב פנים, עיצוב רהיטים ועיצוב אביזרים שונים. סדרת הרצאות זו תציג כמה חלוצות שהקריירה שלהן העניקה משמעות חדשה לאדריכלות:  לילי רייך (ברלין, 1885-1947), מרגרט שוטה-ליהוצקי (וינה, 1897- 2000) ושרלוט פריאן (פריז, 1903-1999).

בקריירה המקצועית של שלוש המעצבות/אדריכליות הללו מופיעים שיתופי פעולה עם הדמויות הגדולות של התקופה, כמו לה קורבוזיה, מיס ואן דר רוהה או ארנסט מיי, ששמם הצליח לפעמים להאפיל על עבודתן וכישרונן. עד המאה שעברה תחום החינוך והעבודה הנשית תוחם על ידי קירות הבית, ולכן הישגיהן של שלוש חלוצות האדריכלות הללו, ששרטטו גבולות חדשים והניחו יסודות, דרך עיצובי פנים וחוץ, לדגמים חדשים של בתים ובניינים- היו מכריעים עבור הדמות החדשה של האישה והאדריכלית.

אדר’ אריאל ניומן בעל תואר שני באדריכלות ובינוי ערים מהטכניון בחיפה.

נולד בארגנטינה וגדל בבאר שבע. במהלך הלימודים בילה שנה באוניברסיטת לייסטר באנגליה במסגרת תכנית שיתוף פעולה בין המוסדות. לאחר הלימודים עבד כאדריכל עצמאי באזור המרכז.

בשנת 2001 עבר לספרד, השלים תואר בהנדסת בנין ופתח חברה ליזמות נדל”ן, משנת 2008 משלב בין עבודתו כאדריכל לבין הדרכה כמדריך רשמי מטעם ממשלת קטלוניה. כיום מתגורר בברצלונה.

כסא בעיצוב לילי רייך ומיס ון דר רוהה 1927

מטבח פרנקפורט בעיצוב מרגרט שוטה ליהוצקי

שזלונג בעיצוב שרלוט פריאן ולה קורבוזיה

הרצאה מס’ 1, יום חמישי 13 במאי בשעה 19:00

לילי רייך: רוח החומר (ברלין)

לילי רייך בנתה את אחת הקריירות המכובדות ביותר בגרמניה שבין מלחמות העולם כאדריכלית, מעצבת פנים ומעצבת תערוכות, רהיטים, טקסטיל ובגדים. הקריירה שלה החלה בעשור הראשון של המאה ה -20 והסתיימה לקראת מלחמת העולם השנייה כאשר הנסיבות הפוליטיות ביטלו כל תקווה להמשכיות מקצועית בגרמניה.

התקופה המקצועית הפוריה ביותר של לילי רייך החלה בשנת 1927 כאשר היא התאגדה עם האדריכל מיס ואן דר רוהה, מבלי לעזוב את בית המלאכה שלה. התערוכות, הרהיטים ועיצוב הפנים היו מקום המחקר שלה על החלל והחומרים. מתערוכת היחיד הראשונה שלה “מהסיב אל האריג”, דרך תערוכת המגורים בשטוטגרט, עיצובי הפנים עבור תכנוניו של מיס ואן דר רוהה, ששיאם בתערוכת האקספו בברצלונה ב-1929 ובתערוכה של ברלין 1931, היוו כמה מאבני הדרך של פעילותה המקצועית.

רייך יצרה כמה מחללי הפנים המשובחים והיפים ביותר בתולדות האדריכלות של המאה ה -20, בהן הצורה צייתה לחומרים, לטכניקה ולשימוש.

 

הרצאה מס’ 2, יום חמישי 20 במאי בשעה 19:00

מרגרט שוטה-ליהוצקי: אדריכלות חברתית- מעבר למטבח פרנקפורט (וינה)

למרות שבהיסטוריה היא מוכרת כממציאת מטבח פרנקפורט החדשני, מרגרט ליהוצקי תרמה תרומות חשובות ומשמעותיות נוספות כמו: פיתוח הדיור החברתי בתקופה שלאחר מלחמת העולם, מרכזים ציבוריים פונקציונליים ומכובדים, תצורת הערים המתחדשות ואיפיון התשתית הפדגוגית.

הקריירה המקצועית והפוליטית הארוכה והבולטת שלה לאורך המאה העשרים הופכת אותה לא רק לחלוצה של האדריכלות הרציונאלית וההומאנית, אלא  גם לסמל של ההעצמה הנשית.

 

הרצאה מס’ 3, יום חמישי 27 במאי בשעה 19:00

שרלוט פריאן: אדריכלית התנועה המודרנית (פריז)

שרלוט פריאן הייתה אדריכלית במאה שבה האדריכלות עברה מהפך מהותי, לא רק רשמי אלא גם חברתי, מאה, שבתחילתה לנשים כמעט ולא הייתה נוכחות. רק כמה מעצבות, תמיד מאחורי דמותו של האדריכל, עבדו במקצוע גברי לחלוטין. במהלך המאה ה -20 היא השתתפה ברקע, באופן דיסקרטי  על עיצוב רהיטים ועיצובי פנים. לאחר ההתחלה, בגיל 24, עם לה קורבוזיה, כאחראית על עיצוב רהיטים וחללי פנים, תוך התאמת חללי הפנים והרהיטים לאנשים בצורה כוללת. בתשומת לבה לחומרים הקדימה את זמנה ועברה מצינורות המתכת הקרים לבדים, עץ ונצרים.

אחר כך בסטודיו העצמאי שלה היא שיתפה פעולה עם מעצבים שונים, ציירים, פסלים ואדריכלים כמו רוברט מאלט-סטיבנס, פייר שארו, אוסקר נימאייר או ז’אן פרובה. מאחורי הקלעים של האדריכלים הנודעים באמצעות עיצוביה, הרהיטים, הרישומים, המודלים והספרים שפירסמה היא הפכה לאחת החלוצות של אדריכלות התנועה המודרנית.

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי חמישי בשעה 19:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 17:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-4347213

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה למייל daniel.w@skygp.co.il בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

תאריכים: 13,20,27 במאי ימי חמישי ב 19:00

סגירת נגישות