מלכי הסווינג! הביג בנדים הגדולים

מלכי הסווינג! הביג בנדים הגדולים

עם דני איילט, גיטריסט, זמר

והמנהל האמנותי של פסטיבל הג’אז הבינלאומי של בריסטול בשידור ישיר מבריסטול, אנגליה

לחברינו היקרים שוחרי המוסיקה, התרבות והאמנות,

מזמינים אותכם לשלוש הרצאות חדשות עם דני איילט בשידור ישיר מבריטניה!

דני איילט מגיש סדרה של שלוש הרצאות על העלייה, הנפילה והעלייה מחדש של תזמורות הביג בנד בתקופת הסווינג. הפניית אור הזרקורים למנהיגי התזמורות, לסולנים ולכוכבים, שייקחו אותנו דרך התזמורת והיצירות הגדולות וכן לשאלה איך נולדו התזמורות הגדולות? איך הן התפתחו? וכן איך הן עיצבו את מצב הרוח של האומה האמריקאית.

דני איילט גיטריסט בריטי וירטואוז ומעבד מוכשר, אשר הופיע לא רק בנגינה בסצנה הבריטית אלא בסיורים חובקי עולם עם כמה מהמשובחים בניו אורלינס כמו ליליאן בוטה, ד”ר ג’ון והלהקה הגדולה של הארי קוניק. הוא מנגן גיטרה באופן מקצועי מאז אמצע שנות ה -80, במגוון רחב של סגנונות; ג’אז, בלוז, רוק וסווינג המאפשרים לו לבוא לידי ביטוי כמעט בכל הקשר. כמנהל האמנותי ומייסד של פסטיבל הג’אז והבלוז בבריסטול הוא הביא לעיר כמה מהשמות הגדולים בעולם הג’אז.

סקירה מרתקת היישר מבריסטול, בריטניה! מלווה בהדגמות, השמעות וסרטונים.

  • ההרצאות הן בשפה האנגלית

ההרצאות, כמיטב המסורת של דני איילט מלוות סרטונים נדירים שיעזרו לו לספר את הסיפור, דני ידגיש גם את הנושאים החברתיים והכלכליים שליוו והשפיעו על קיומן של תזמורות הביג בנד.

הביג בנד של גלן מילר

הביג בנד של קאונט בייסי עם בילי הולידיי

הביג בנד של דיוק אלינגטון

הרצאה מוסיקלית מוקלטת מס’ 1

לידת התזמורות הגדולות BIG BANDS) 1925-1935)

לפני כמעט 100 שנה עזב הג’אז את ניו אורלינס והחל להתפשט ברחבי ארצות הברית. המוזיקה החלה להתפתח במהרה כאשר מוזיקאים מרקעים שונים הוסיפו השפעות ורעיונות משלהם. ככל שג’אז הפך פופולרי יותר בקרב הציבור, הסגנון הישן של אלתור קולקטיבי פינה את מקומו לאילתור אישי ולצליל מאורגן יותר. להקות החלו להתרחב מההרכב המסורתי בן 5 נגנים לקבוצות של עד 17 נגנים.

אנו נתמקד בתפקיד של לואי ארמסטרונג ביצירת הגישה הקצבית המכונה ‘סווינג’ וכיצד תזמורות בראשות דיוק אלינגטון, פלטשר הנדרסון ואחרים סללו את הדרך למפץ המוסיקלי הגדול שבא בעקבותיו.

 

הרצאה מוסיקלית מוקלטת מס’ 2

תור הזהב של הסווינג 1935-1945

בשנת 1935 הג’אז של הביג בנד’ס הפך רשמית למוזיקה הפופולרית ביותר של התקופה, כאשר בני גודמן הציג את ההרכב שלו לקהל האמריקני. בן לילה, סווינג היה “הדבר” ואולמות אירועים ברחבי המדינה היו מלאים ברוקדים. כל עיר מרכזית הולידה תזמורת גדולה משלה ותקליטים נמכרו במיליונים.

עליית הרדיו הביאה גם היא לכך שאומנים היו יכולים לזכות בהכרה לאומית וכהרף עין הסולנים והמעבדים המוזיקליים שלהם הפכו לכוכבים ענקיים. לאורך סוף שנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת אמנים כמו קאונט בייסי, ארטי שו, גלן מילר והארי ג’יימס נהנו מפרסום ומכירת תקליטים, שכוכבי הפופ של ימינו יכולים רק לחלום עליהם.

 

הרצאה מוסיקלית מוקלטת מס’ 3

Big Bands Go Bebop! 1945-1965

לאחר מלחמת העולם השנייה התרחשה מהפכה בג’אז עם עליית סגנון ה- ‘Bebop’. המיתון שלאחר המלחמה אילץ הרבה תזמורות גדולות להסגר וההרכבים הקטנים היו מוכנים לתפוס את מקומם במקצבים חדשים ובהרמוניות מתקדמות. עם זאת, כוכבים כמו דיוק אלינגטון, קאונט בייסי, וודי הרמן ואחרים הצליחו להסתגל ולשרוד. אחרים ויתרו והתפרקו לפני הרפורמה של הבי בופ בשנות החמישים ורבים אחרים נעלמו כליל. דיזי גילספי וסטן קנטון מילאו תפקיד גדול בסיוע ללהקות הגדולות להתפתח מלהקות מסחריות לריקודים ללהקות שמנגנות צלילים מתוחכמים יותר. הג’אז קיבל תפיסה אמנותית יותר והלהקות הגדולות עזבו את אולמות הריקודים לטובת אולמות הקונצרטים.

*3 הקישורים  להרצאות המוקלטות יישלחו אליכם במייל עד 24 שעות לאחר הרכישה ויהיו זמינים לצפייה עד כשבועיים לאחר הרכישה

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בצפייה או ברכישה ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 0544347213 או למייל daniel.w@skygp.co.il

*מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות המוקלטות

 

נשמח לראותכם איתנו!

סגירת נגישות