על מלכים, על מלכות ועל התפתחות סגנון הבלוז- אפריל מאי 2021

על מלכים, על מלכות ועל התפתחות סגנון הבלוז

עם דני איילט, גיטריסט, זמר והמנהל האמנותי

של פסטיבל הג’אז הבינלאומי של בריסטול בשידור ישיר מבריסטול, אנגליה

לחברינו היקרים שוחרי המוסיקה, התרבות והאמנות,

מזמינים אותכם לשלוש הרצאות חדשות עם דני איילט בשידור ישיר מבריטניה!

ידוע היטב כי הבלוז השפיע על סגנונות מוסיקליים פופולריים רבים במאה העשרים כגון ג’אז, סול, פאנק ופופ אבל מי היו החלוצים של צורת אמנות זו?

מה הם מקורותיו של הבלוז? ומדוע דווקא מוסיקת הבלוז היא היא אשר יותר מכל סגנון אחר התפתחה וחלחלה לצלילי המאה העשרים?

בסדרה זו, דני איילט יחזיר אותנו לדלתא של המיסיסיפי לפגוש את “האדריכלים” של הסגנון שנולד מדיכוי ועוני ומתחקה אחר דרכה של המוסיקה צפונה לשיקגו, ניו יורק ומחוצה לה.

בדרך נדון בכוכבים הראשונים של הבלוז, בעיקר נשים, שהביאו את הבלוז למופעי הוודביל שהיו נפוצים ואהובים. נשמע את אדוני הדלתא אשר היו חמושים בסך הכל בגיטרה ובקול האנושי, ושינו את הצליל של המוזיקה הפופולרית האמריקאית. נראה גם כיצד המוסיקה התאימה את עצמה כאשר פגשה את הסביבה העירונית, לפני שהתפשטה בעולם הרחב לבסוף ובכך גם הניעה את המהפכה המוזיקלית של שנות השישים.

דני איילט גיטריסט בריטי וירטואוז ומעבד מוכשר, אשר הופיע לא רק בנגינה בסצנה הבריטית אלא בסיורים חובקי עולם עם כמה מהמשובחים בניו אורלינס כמו ליליאן בוטה, ד”ר ג’ון והלהקה הגדולה של הארי קוניק. הוא מנגן גיטרה באופן מקצועי מאז אמצע שנות ה -80, במגוון רחב של סגנונות; ג’אז, בלוז, רוק וסווינג המאפשרים לו לבוא לידי ביטוי כמעט בכל הקשר. כמנהל האמנותי ומייסד של פסטיבל הג’אז והבלוז בבריסטול הוא הביא לעיר כמה מהשמות הגדולים בעולם הג’אז.

סקירה מרתקת היישר מבריסטול, בריטניה! מלווה בהדגמות, השמעות וסרטונים נדירים.

  • ההרצאות הן בשפה האנגלית

הרצאה מוסיקלית מס’ 1, יום רביעי 21 באפריל בשעה 19:00

“בלוז משוגע” – מאמי סמית ‘, בסי סמית’, מה רייני

לעתים קרובות שוכחים שהכוכבים המקוריים של הבלוז היו נשים. בשנות העשרים של המאה העשרים, תעשיית ההקלטות החדשה מצאה שוק עצום לבלוז בקרב האוכלוסייה השחורה. התקליטים האלה הציגו את הצליל של האומה האמריקנית. למרות העובדה כי אמנים אלה היו רב-תכליתיים והבלוז היווה היבט אחד בלבד בהופעות האישיות שלהם, וזה בדיוק היה הצליל של הבלוז שהאולפנים והמפיקים רצו. בתוך זמן קצר, מדיניות זו יצרה ‘מומחים’ של בלוז שקבעה את מהלך הסצנה להתפתחויות שיבואו בעתיד.

 

הרצאה מוסיקלית מס’ 2, יום רביעי 28 באפריל בשעה 19:00

“למטה בצומת הדרכים” – הבלוז של הדלתא והפולחן של רוברט ג’ונסון

נשמע את אחד מנגני הבלוז המשפיעים ביותר בכל הזמנים, רוברט ג’ונסון היה שמו, אשר למעשה, בכל מהלך שנותיו הוא כמעט ולא היה ידוע. נדון כיצד עלה אמן עלום זה וטיפס אל “ראש ההר” של סגנון הבלוז שנים רבות לאחר מותו, בזמן שאנחנו מגלים מחדש זמרים גברים רבים אחרים, מבצעי בלוז, אשר הניעו באותה תקופה את המוסיקה קדימה והשפיעו על הדור הבא. נראה גם שהמוזיקה עוזבת את הדלתא ותופסת את מקומה במרכזים העירוניים של הצפון וזאת כאשר האוכלוסייה השחורה של הדרום נודדת, מחפשת עבודה ולוקחת את המוסיקה שלה איתה.

 

הרצאה מוסיקלית מס’ 3, יום רביעי 5 במאי בשעה 19:00

“המפתח לכביש המהיר”- Urban Blues, הגיטרה החשמלית וחציית הבלוז לאירופה

הופעתה של הגיטרה החשמלית הייתה כוח מרכזי בהתפתחות הבלוז משנות הארבעים ואילך. מכאן אנו רואים את עלייתם של Rhythm & Blues ו- Rock & Roll אשר בתחילת הדרך השאירו הרבה מן היוצרים מאחור. זה היה באירופה ובמיוחד בבריטניה ששם אמני בלוז רבים מצאו קריירה חדשה. בסיורים אלה השתתפו מוזיקאים צעירים כמו ג’ון לנון, מיק ג’אגר ואחרים. זה היה הרגע בזמן שגרם ל’בום בלוז’ בבריטניה, כי סוף סוף נהפך הבלוז למוזיקת הפופ של שנות השישים והעלה אמני בלוז רבים למעמד של “אגדה”!

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי רביעי בשעה 19:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 17:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום

ו10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהו בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 054-6560787

*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה למייל info@shamayim.co.il בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל info@shamayim.co.il ואנו נסירן.

תאריכים: 21,28 באפריל+ 5 במאי, ימי רביעי בשעה 19:00

סגירת נגישות