פאדו ואמנות בפורטוגל

פאדו ואמנות בפורטוגל 3 הרצאות מרגשות

עם קארין עדן מפורטוגל!

לכל ידידנו היקרים,

מזמינים אותכם ל3 הרצאות מרגשות של קארין עדן מפורטוגל על הפאדו והאמנות בפורטוגל.

קארין עדן היא טיילת, חוקרת, אוצרת ויזמית בתחום תולדות האמנות ותרבות חזותית, עם התמחויות באמנות מודרנית ועכשווית, מדיה חדשה ומגדר. בעלת ניסיון עשיר בהוראה בפני קהלים שונים כמו גם באוצרות במוסדות שונים, כגון: מכון ויצמן, מוזיאון תל אביב לאמנות, גוגל, משרד החוץ ועוד.

לאחר תקופת מחיה ולימודים אקדמיים בלונדון, ניו יורק ותל אביב, כיום מתגוררת בפורטו (פורטוגל) וכותבת דוקטורט על מוזיקת הפאדו המקומית (Fado) בהקשרים היסטוריים, חברתיים ומגדריים כפי שמתבטאים בתרבות החזותית (אמנות, אופנה, פרפורמנס ועוד).

הרצאה מס’ 1

פאדו כמופע חזותי

מאז המאה התשע-עשרה ועד היום, הייצוג החזותי של זמרי הפאדו השתנה באופן דרמטי כפי שנראה בתקשורת, באמנות, באיורים, בקולנוע ועוד. הנראות שלהם מסמנת את השינויים באופנה וברעיונות שאפיינו כל תקופה בפורטוגל וברחבי העולם לעתים באופן שעורר סערות.

כיצד מראה הפאדו נקשר לתחום המגדר, אופנה, רעיונות פוסט-מודרניים ועכשוויים ואידיאולוגיות פוליטיות? האם ייתכן שדיוויד בואי, פרדי מרקיורי, לאונרד כהן ואפילו הזמרת שר היוו השראה עבור זמרי הפאדו עד כדי שינוי המסורת לחלוטין?

 

הרצאה מס’ 2

הציור ששינה את הכול: O Fado, 1910, ג’וזה מלואה

בשנת 1910, ג’וזה מלואה עשה את הבלתי ייאמן; הוא הכניס את מוסיקת הפאדו – השירה העירונית המסורתית של פורטוגל – לתוך עולם האמנות בפעם הראשונה. במעשה אמיץ זה כשהוא מציג עבריין ידוע וזונה מהשכונה הענייה מוריירייה בתוך חדר אפוף עשן כשהם שרים את השירה העצובה בעודם לוגמים יין, הוא הדגיש את כל מה שהפורטוגלים ניסו להדחיק.

מהמאה התשע-עשרה, מוסיקת הפאדו זוהתה עם המעמדות הנמוכים של ליסבון: זונות, שיכורים, עניים, עבריינים וסרסורים. בעקבות רוחות של שינוי במימד הפוליטי, הפאדו מצא דרכו לתוך החברה האריסטוקרטית, זכה להכרה בינלאומית ואף התווסף בשנת 2011 לרשימת אונסק”ו לשימור אוצרות מורשת תרבות. עם העלייה בפופולריות, הייצוג החזותי של הז’אנר נעשה מובהק: בקבוקי יין, קופסאות גפרורים, גיטרה פורטוגזית, צעיף, וכמובן הציור האגדי של מלואה.

הציור “הפאדו” מראה את הפאדו האמיתי – הגודל, האהבה, הכאב והנוסטלגיה – ומהווה סמל של פורטוגל ושל הזיכרון הקולקטיבי שלה.

 

הרצאה מס’ 3

Saudade: אמנות בפורטוגל

פורטוגל, המדינה-כמו-כפר, נכנסה בשנים האחרונות למפת עולם התיירות באופן חסר תקדים. אבל לצד רוחות של שינוי, היא עדיין מנסה לשמור לעצמה את האותנטיות הכה ייחודית לה.

אמנים, מעצבים ואדריכלים עוסקים בשאלות של אקולוגיה, מסורת וחידוש, היסטוריה וקידמה, מלאכות מקומיות לעומת ייצור המוני, זיכרונות טראומטיים ממשטר טוטליטרי וגעגוע לשנים שבהן פורטוגל הייתה אימפריה חובקת כל.

כשהרגש מלווה אותם ואת התרבות שלהם, הם שומרים על זיהות לאומית חזקה ומביטים קדימה בתקווה מבלי לשכוח את עברם המפואר- זו העצבות המתוקה של פורטוגל שמאפיינת אותה כל כך, זו המשמעות של המילה הבלתי ניתנת לתרגום Saudade, זו הדרך היחידה להבין אותם, וזה הגרעין שמצוי בליבה של  מוסיקת הפאדו

*3 הקישורים יישלחו אליכם במייל עד 24 שעות לאחר הרכישה ויהיו זמינים לצפייה עד כשבועיים לאחר הרכישה.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהוא בצפייה או ברכישה ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 0544347213

*מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

 

נשמח לראותכם איתנו!

סגירת נגישות