פסטיבל מוצרט בבאת’ ואמנות בלונדון 2018 – תוכנית אמנותית

יום רביעי, 14 בנובמבר 2018 – 19:30

טאליס סקולארס היא אחת הלהקות הידועות בעולם המתמחה במוסיקה הקולית של הרנסאנס, ובקונצרט הפותח את הפסטיבל מפליגה הלהקה למאה ה-17 – לדרך אל המלחין האנגלי הנפלא הנרי פרסל, שמת בדמי ימיו אך הותיר מוסיקה ייחודית – מעין “מוצרט אנגלי”. בתכנית גם כמה מעמיתיו הבולטים, ביצירות הנחרטות בלב ובנפש.

בתוכנית:

Gibbons – O clap your hands
Gibbons – See, see, the word is incarnate
Purcell – Jehova, quam multi sunt hostes mei!
Tomkins – My beloved spake
Purcell – My beloved spake
Humfrey – Humfrey
Tomkins – O God, the proud are risen against me
Tomkins – Almighty God, the fountain of all wisdom
Purcell – O God, thou art my God
Purcell – Hear my prayer
Tomkins – O sing unto the Lord
Purcell – O sing unto the Lord

יום חמישי, 15 בנובמבר 2018 – 13:00

יונתן ביס, הפסנתרן האמריקני, בנה של הכנרת הישראלית מרים פריד, יוצא גם הוא למסע – מסונטה רגשית של היידן, המתכתבת עם קרל פיליפ עמנואל באך, אל בן תקופתו הצעיר ממנו, מוצרט, ומשם אל הרומנטיקה הגרמנית המוקדמת – “מחולות הליגה של דויד” (אגודה מוסיקאלית שיסד שומאן), שהיא קליידוסקופ מוסיקאלי מסעיר ומלא ניגודים ווירטואוזיים.

בתוכנית:

Haydn – Sonata in A flat major H XVI:46
Mozart – Minuet in D major K 355
Mozart – Adagio in B minor K 540
Schumann – Davidsbündlertänze Op 6

יום חמישי, 15 בנובמבר 2018 – 19:30

הנשפנים של לונדון מבצעים בקונצרט זה לפחות שתי יצירות שהן תמצית גאוניותו של מוצרט: הסרנדה ל-8 כלי נשיפה, שמוצרט עצמו עיבד גם לחמישיית מיתרים, והחמישייה לפסנתר וכלי נשיפה, שמוצרט עצמו כתב שהיא יצירתו “הטובה ביותר”. כמובן שיש למוצרט באמתחתו מתחרות רבות לתואר הזה, אבל אכן מדובר בפנינים בנות אלמוות, שההרכבי כלי הנשיפה מעניקות להן נופך מיוחד – הנע בין הבעה לירית לחגיגיות רבת הדר.

בתוכנית:

Mozart – Serenade in C minor K 388
Mozart – Quintet in E flat major for piano and wind K 452
Mozart – Overture to Don Giovanni (arr. by Josef Triebensee)
Mozart – Serenade in E flat major K 375

יום שישי, 16 בנובמבר 2018 – 15:00

טריו אמטיס ברביעיות פסנתר: ההרכב האירופי מציב את מוצרט בין מאהלר – יצירתו הקאמרית היחידה, שהלחין בצעירותו, לשומאן – רביעיית הפסנתר היחידה פרי עטו, יצירה אהובה ומוכרת. מוצרט מעניק לפסנתר חופש רב ברביעייה שלו, אך המיתרים תורמים גם הם לאווירה בטהובנית, דרמאטית וסוחפת.

בתוכנית:

Mahler – Piano Quartet Movement in A minor
Mozart – Piano Quartet in G minor K 478
Schumann – Piano Quartet in E flat major Op 47

(*) הקונצרט יוקלט ע”י ה-BBC

יום שישי, 16 בנובמבר 2018 – 19:30

רביעיית המיתרים בלצ’אה, שמקורה ברומניה, פותחת בהיידן, כשם שראוי לפתוח כל קונצרט של רביעיית כלי קשת, ואחריה שתי יצירות מרכזיות ברפרטואר הקאמרי – “המכתבים האינטימיים” של יאנצ’ק, תרגום מאות מכתבי אהבה שכתב לאהובה צעירה ממנו, והרביעייה המונומנטלית אופוס 130 של בטהובן, גם היא יצירה אינטימית במיוחד – אך חוזרת מהמעמקים אל הגבהים בפרק האחרון, “הפוגה הגדולה”, סיומה המקורי של היצירה.

בתוכנית:

Haydn – String Quartet in G major Op 33 No 5
Janáček – String Quartet No 2 Intimate letters
Beethoven – String Quartet in B flat major Op 130 (with Grosse Fuge Op 133 as finale)

יום שבת, 17 בנובמבר 2018 – 11:00

בתכנית השנייה של רביעיית בלצ’אה מככבת יצירתו המרכזית משלוש הרביעיות “הפרוסיות”, שבה מתפצלת הרביעייה המסורתית מהרכב אחיד לשיחה אנינה בין ארבעה סולנים, מהפכה מוסיקאלית של ממש. בתכנית גם הרביעיה הלירית, המופנמת של ברטוק – וגם הרביעיה הקודרת והסוערת, האחרונה של מנדלסון, שנכתבה בשנת חייו האחרונה – ובעקבות מות אחותו האהובה, פאני.

בתוכנית:

Late Quartets introduced by Jonathan Cross
Mozart – String Quartet in B flat major K 589
Bartók – String Quartet No 6
Mendelssohn – String Quartet in F minor Op 80

יום שבת, 17 בנובמבר 2018 – 19:30

הבריאה – היידן – ההרכב הבריטי “לה נואובה מוסיקה” ו”זמרי הולסט” חוברים לביצוע האורטוריה הגדולה של הקלאסיקה – “בריאת העולם” מאת היידן. היצירה נפתחת בתיאור מוסיקאלי מפורסם של התוהו ובוהו – ואחריו נפרשים פרקי היצירה שהם ימי הבריאה עד לגן העדן ואדם וחווה. היידן – כבר בגיל 67 – הלחין את היצירה לאחר ביקוריו בלונדון, שם שמע את האורטוריות רחבות ההיקף של הנדל, והיא נחשבת לגולת הכותרת של יצירתו הקולית. הפעם, בפסטיבל באת, מנסה דיוויד בייטס, המנצח, לחזור לכלים ואופן הביצוע האותנטיים, כפי שנשמעו לראשונה, בווינה, ב-1799.

בתוכנית:
“הבריאה” מאת היידן (מושר באנגלית)

התוכנית המוסיקלית בלונדון

הרויאל אלברט הול. צילום: © User:Colin / Wikimedia Commons

דרורי ליין. צילום: DuPage

יום שני, 19 בנובמבר 2018 – 19:30 – תיאטרון דרורי ליין

42nd Street – “רחוב 42” – המחזמר הנודע מברודווי הוא סיפור (במקורו משנות השלושים) אודות חלום אמריקני המתגשם במציאות: העלמה פגי סוייר מגיעה מן הפרובינציה, באוטובוס, אל הכרך הגדול, ניו יורק. מהר מאד היא מוצאת את עצמה בין אינספור הרקדניות הגודשות את אולמות הבידור. אך לפתע נפצעת הכוכבת המובילה – ופגי זוכה להזדמנות גדולה אחת ויחידה.

השירים והריקודים במחזמר, שהיה גם לסרט נודע, הפכו ללהיטים קלאסיים, והמחזמר הוא אחד הנוצצים והמצליחים שהופקו בווסט-אנד, רובע התיאטרון המסורתי של לונדון.

יום שלישי, 20 בנובמבר 2018 – 19:30 – הרויאל אלברט הול

Royal Philharmonic Orchestra – Verdi Requiem

וורדי – מיסה של רקוויאם: התזמורת הפילהרמונית המלכותית עם שתי מקהלות וסולנים, תחת שרביטו של ז’ק ון סטין, מבצעים את יצירתו הסוערת – לעתים מהממת, לפרקים לירית ורומנטית – של וורדי, הרקוויאם, שיותר מאשר מבכה את המת, חוגג את כוחם האדיר של הצלילים – קולות וכלים. זו יצירה המתאימה מאין כמוה לאקוסטיקה של האולם הענק והמלכותי, האלברט הול.

סגירת נגישות