שלושה אמני מופת: יאן ון אייק, מיכלאנג’לו ורובנס- דצמבר 2020

שלושה אמני מופת עם ד“ר דורון לוריא- מרצה, אוצר וחוקר אמנות

לכל ידידינו היקרים,

אנו נרגשים להזמין אתכם לסדרה של שלוש הרצאות חדשות של ד”ר דורון לוריא על יוצרים, אוצרים ויצרים – מאחורי הקלעים של עולם האמנות.

סדרת הרצאות זו מנסה להאיר נושאים באמנות מן הצד הפחות מוכר שלהם. בניגוד לטקסטים הרשמיים, אותם יכול כל אחד לקרוא בספרי אמנות למיניהם (המצויינים כשלעצמם, כמובן), מושם בסידרה זו דגש על נושאים באמנות, כפי שהם נראים “מבפנים” – מנקודת מבטם של אמנים (בארץ ובעולם), אוצרי מוזיאונים, רסטורטורים, סוחרי אמנות, חברות בין-לאומיות למכירות פומביות, וגם – למרבה הצער – מנקודת מבטם של זייפנים ושל פושעי-אמנות אחרים.

סודות מקצועיים, שיקולים ענייניים יותר ופחות, מאבקי כוח, מניפולציות ויצרים הסמויים מן העין, ובקיצור – הכוחות המניעים את העולם בכלל, ואת עולם האמנות בפרט.

ד”ר דורון לוריא הוא חוקר אמנות שהתמחה באמנות הולנדית ובחקר זיופים. אוצר בכיר ורסטורטור ראשי במוזיאון תל אביב לאמנות לשעבר. שימש כמרצה בחוג לתולדות האמנות ובפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. ערך והגיש במשך שלוש שנים (2005-2008) את התכנית “ציפורי לילה” בגלי-צה”ל. מחבר הספרים “חשיפה כפולה”, “רמברנדט – מיתוס מול מציאות” ו” בת אבודה – אנג’ליקה שץ”.

מיכלאנג'לו בואונארוטי : הפסל "דוד" (פרט) 1501-1504

רובנס: "הגעתה של מריה די מדיצ'י למארסיי" 1622-1625

ון אייק: 4 מלאכים מזמרים, "הערצת השה" 1415-1432

הרצאה מס’ 1

יום שלישי 1 בדצמבר בשעה 17:00

יאן ון אייק

איש המאה ה-15, גדול הציירים הפלמיים “הפרימיטיבים” (כפי שהם נקראים בחיבה) – שצייר את “נישואי ארנולפיני”, וגם צייר, יחד עם אחיו הוברט, את אחת היצירות החשובות ביותר שצויירו אי פעם: “הערצת השה”. סיפור הגניבה של חלקים מתמונה זו.

 

הרצאה מס’ 2

יום שלישי 8 בדצמבר בשעה 17:00

מיכלאנג’לו בואונארוטי

האמן הזועם תמידית. פסל, צייר או שניהם? פסלי ה”פייטה”, “דויד”, “משה”,  ציורי תקרת הקאפלה הסיסטינית ו”יום הדין האחרון”, המריבות עם האפיפיורים, עם לאונארדו דא וינצ’י ועם עצמו.

 

הרצאה מס’ 3

יום שלישי 15 בדצמבר בשעה 17:00

פיטר פאול רובנס

גדול האמנים הפלמים במאה ה-17. צייר של משמנים רוטטים (צלוליט) ותמונות דתיות נשגבות. כיצד עבדה השיטה ב”בית-החרושת” שהקים, כיצד נאלץ רובנס להמציא תדמית חדשה, הירואית אך שקרית לחלוטין, למאריה די מדיצ’י – אמו של המלך לואי ה-13. רובנס, אלמן בן 53, מתחתן עם נערה בת 16, ועוד.

*ההרצאות יתקיימו בזום בימי שלישי בשעה 17:00

*הקישור יישלח אליכם במייל, כשעתיים לפני תחילת כל הרצאה בשעה 15:00

*הקישור הוא לחדר המתנה בזום, בעקבות תקנות אבטחה חדשות של חברת זום ו10 דקות לפני תחילת ההרצאה תוכנסו להרצאה אוטומטית.

*משך כל הרצאה כשעה

*במידה ויש קושי כלשהוא בהתחברות ניתן לכתוב בווטסאפ למס’ נייד 0544347213
*קישור להקלטת ההרצאה ניתן לקבל לפי בקשה- בתוקף לשבועיים לאחר ההרצאה

מחיר 120 ש”ח לשלוש ההרצאות

נשמח לראותכם איתנו!

תאריכים: 1,8,15 בדצמבר, ימי שלישי ב17:00

סגירת נגישות